اتریوم چیست؟ آیا اتریوم آینده‌ای بهتر از بیت‌کوین دارد؟

4

اتریوم چیست و چرا بعد از بیت‌کوین محبوب‌ترین و معروف‌ترین ارز دیجیتال است؟ شاید بتوان گفت که اتریوم کاربرد بسیار بیشتر و مهم‌تری نسبت به بیت‌کوین دارد. اگر به این موضوع شک دارید حتما این مقاله از مجله ارز دیجیتال را بخوانید. در مقاله قبلی مجله ارز دیجیتال درباره بیت‌کوین توضیحات مهم و مفصلی دادیم. اگر دوست دارید درباره بیت‌کوین بیشتر بدانید مقاله‌ی مربوط به آن را می‌توانید از لینک روبه‌رو دنبال و مطالعه کنید: بیت‌کوین چیست ؟

اولین پرسشی است که افراد نا آشنا با ارز دیجیتال از خودشان می‌پرسند این است که اتریوم چیست؟ در واقع اتریوم (Ethereum) را می‌توان نسل دوم ارز دیجیتال نامید. این ارز تازه نفس، با هدف هوشمندسازی فرایندها و ایجاد فضایی برای اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز و خودکار ایجاد شد. اتریوم در تاریخ ۳۰ جولای ۲۰۱۵ و به سرپرستی جوان ۲۳ ساله روسی، «ویتالیک بوترین» پا به عرصه ارز دیجیتال گذاشت.

اتریوم چیست؟

وب‌سایت رسمی اتریوم آن را این‌گونه تعریف می‌کند:

اتریوم یک پلتفرم غیرمتمرکز است که قرارداد هوشمند را اجرا می‌کند: هیچ‌گونه احتمال از کارافتادگی، سانسور، تقلب یا دخالت افراد شخص ثالث برای برنامه‌هایی که روی اتریوم اجرا می‌شوند، وجود ندارد.

می‌‌توان به گونه‌ای دیگر و زبانی ساده‌تر به پرسش «اتریوم چیست؟» پاسخ داد و آن را تعریف کرد. مثلا می‌توانیم بگوییم: «اتریوم یک پلتفرم آزاد مبتنی بر فن‌آوری بلاک‌چین است که توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا برنامه‌های غیرمتمرکز خود را روی آن پیاده‌سازی کنند.»

شاید این پرسش هم برایتان پیش بیاید که: «آیا اتریوم شبیه بیت‌کوین است؟» در پاسخ باید بگوییم که هم بله و هم نه. در واقع اتریوم هم مانند بیت‌کوین می‌تواند به عنوان ارز دسته‌بندی شود اما کاربردهای اتریوم بسیار متفاوت‌تر از بیت‌کوین است. بهتر است قبل اینکه بدانید اتریوم چیست درباره بلاک‌چین و بیت‌کوین بیشتر بدانید. ما در مقاله بلاک‌چین چیست درباره زنجیره بلوک صحبت کرده‌ایم و در مقاله بیت‌کوین چیست نیز درباره این ارز مشهور دیجیتال صحبت‌های لازم را انجام داده‌ایم.

اتریوم چیست

آیا بیت‌کوین و اتریوم، آینده مشترکی دارند؟

بیت‌کوین پیشگام در ارز دیجیتال است اما این شبکه نوعی نرم‌افزار روی یک بلاک‌چین است. با این‌حال، بیت‌کوین فقط یک نرم‌افزار است. مثلا ایمیل یکی از کاربرد‌های اینترنت است اما فقط یکی از هزاران کاربرد این فناوری است.

دکتر «گاوین وود» از بنیان‌گذاران اتریوم در این باره می‌گوید: «تصور کنید در خیابان هستید و می‌خواهید تاکسی بگیرید. از اسنپ درخواست خودرو می‌کنید و یک ماشین خودران – بدون راننده – شما را سوار می‌کند. تاکسی شما را به یک پمپ بنزین می‌برد و هزینه سوخت را از پول مسافرهای قبلی‌اش پرداخت می‌کند.

سپس شما را به مقصدتان می‌رساند و کرایه سفرتان هم از کیف پول الکترونیکی‌ شما پرداخت می‌شود. در زمانی که تاکسی در حال رساندن شما به مقصد است، به صورت خودکار هزینه بیمه سالیانه و بدهی ماهانه مالک خود را هم می‌پردازد.

بعد از پیاده کردن شما هم به یک تعمیرگاه می‌رود تا عیب‌های احتمالی اتومبیل را تعمیر کند.» شاید با خودتان فکر کنید که این‌ها صحنه‌ای از یک فیلم علمی و تخیلی باشند، اما این آینده جهان است و قرارداد هوشمند می‌توانند آینده جهان را بسازند.

قرارداد هوشمند چیست؟

قرارداد هوشمند یا (smart contract) یک پروتکل است که از آن برای تنظیم قراردادها استفاده می‌شود. در واقع قرارداد هوشمند، یک پروتکل ویژه است که برای مشارکت، تأیید یا اجرای مفاد یک قرارداد خاص، فعال می‌شود.

قرارداد هوشمند، معامله‌ها و فرایندها را به صورت کاملا تضمینی و بدون حضور اشخاص ثالث انجام می‌دهند. فعالیت و ثبت‌ قرارداد هوشمند، قابل پیگیری و غیرقابل برگشت هستند. این قرارداد به طور خودکار، شامل تمام اطلاعات مربوط به شرایط قرارداد و اجرای تمام اقدامات هدف گذاری شده می‌شوند.

برای درک بهتر می‌توان این‌گونه آن‌ها را توصیف کرد: آن‌ها مانند دستگاه‌های فروش خودکار فعالیت می‌کنند. وقتی شما قصد خرید یک نوشابه با استفاده از این دستگاه‌ها را دارید، پول را به دستگاه وارد می‌کنید و دستگاه به صورت خودکار پول شما را پردازش می‌کند و نوشابه را تحویل می‌دهد.

جدا از مسائل فنی، قرارداد هوشمند هم تقریبا مانند دستگاه‌های فوق‌الذکر کار می‌کند. بدون نیاز به افراد یا سازمان‌های واسطه فرایند پرداخت یا اجرای یک قرارداد را پردازش می‌کنند و در صورت صحیح بودن مفاد قرارداد مشخص شده، فعالیت را انجام می‌دهند.

آن‌ها تنها دستورالعمل‌هایی را که به آن‌ها داده شده را به طور خودکار اجرا می‌کنند.

اگر می‌خواهید بیشتر درباره قرارداد هوشمند بدانید، مقاله قرارداد هوشمند اتریوم چیست را مطالعه کنید که در آن به صورت کامل و جامع درباره آن صحبت کرده‌ایم.

دارایی‌ها و شرایط‌ها به چه صورت است؟

در ابتدا، دارایی‌ها و شرایط قرارداد، کدگذاری می‌شوند و در بلاک‌چین قرار می‌گیرند. این قرارداد بین نودهای پلتفرم توزیع و چندین بار کپی شده است. بعد از آن که پردازش انجام شد، قرارداد مطابق با شرایط مشخص شده اجرا می‌شود.

شاید بگویید که هوشمندسازی فرایندها خیلی وقت است که انجام می‌شود اما تفاوت فرایند قرارداد هوشمند با فرایند معمولی در اینترنت، غیرمتمرکز بودن و عدم بازگشت آن است.

مثلا تراکنش‌های بانکی به صورت هوشمند انجام می‌گیرند اما مثلا بانک مرکزی می‌تواند از انجام یک تراکنش جلوگیری کند. در قرارداد هوشمند شخص یا نهادی قادر به کنترل یک قرارداد نیست و وقتی مفاد یک قرارداد صحیح باشد، این قرارداد به صورت کاملا خودکار اجرا می‌شود.

در حالی که تمام بلاک‌چین ها توانایی پردازش کد را دارند، بیشتر آن‌ها به شدت محدود هستند. اما بلاک‌چین اتریوم متفاوت است. اتریوم به جای ارائه مجموعه‌ای از عملیات های محدود، به توسعه دهندگان اجازه اجرای نرم افزارهای خودکار را روی بلاک‌‌چین خود می‌دهد. بلاک‌چین اتریوم برای همه کسانی که بتوانند برنامه غیرمتمرکزی ارائه دهند، قابل استفاده است.

اتریوم چیست

قرارداد هوشمند چگونه کار می‌کند؟

اجازه بدهید برای درک بهتر قرارداد هوشمند مثالی ساده بزنیم. قرارداد هوشمند را می‌توان مثل دستگاه‌های فروش خودکار در نظر گرفت. وقتی شما می‌خواهید از این دستگاه‌ها یک نوشابه بخرید، اول پول را وارد دستگاه می‌کنید.

بعد از آن دستگاه به صورت خودکار پول شما را پردازش می‌کند و نوشابه را تحویل می‌دهد. اگر از مسائل فنی فاکتور بگیریم، قرارداد‌های هوشمند هم تقریبا مانند دستگاه‌های فروش خودکار کار می‌کنند.

قراردادهای هوشمند، بدون نیاز به افراد یا سازمان‌های واسطه، فرایند پرداخت یا اجرای یک قرارداد را پردازش کرده و در صورت صحیح بودن مفاد قرارداد مشخص شده، فعالیت را انجام می‌دهند. در واقع تنها کاری که این دستگاه‌ها انجام می‌دهند، اجرای خودکار دستورالعمل‌های داده شده به آن‌ها است.

ماشین مجازی اتریوم چیست؟

ماشین مجازی اتریوم یا (EVM) یک نرم افزار کاملا تورینگ است و روی شبکه اتریوم اجرا می‌شود. این سیستم صرف‌نظر از زبان برنامه‌نویسی به هر میزان که کاربر بخواهد زمان و حافظه در اختیارش قرار می‌دهد.

ماشین مجازی اتریوم روند ایجاد برنامه‌های بلاک‌چین را بسیار آسان‌تر و کارآمد‌تر از همیشه می‌کند. به جای اینکه برای هر برنامه یک بلاک‌چین ایجاد کنید می‌توانید از بلاک‌چین اتریوم برای هزاران برنامه بهره بگیرید.

اتریوم چیست و در چه زمینه‌‌های کاربرد دارد؟

پلتفرم اتریوم، توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا برنامه‌های کاربردی غیر‌متمرکز را ایجاد و راه‌اندازی کنند. یک برنامه غیرمتمرکز یا به اختصار «Dapp» می‌تواند بدون نیاز به واسطه‌ها و با استفاده از توزیع جمعی یک عمل مخصوص را انجام دهد. برای مثال بیت‌کوین یک Dapp است که کاربران می‌توانند توسط آن دارایی‌های دیجیتالی به اسم بیت‌کوین را به صورت همتا به همتا منتقل کنند.

مزایای پلتفرم غیرمتمرکز اتریوم چیست؟

چون برنامه‌های غیرمتمرکز در بلاک‌چین اجرا می‌شوند، در نتیجه از تمام ویژگی‌های بلاک‌چین نیز می‌توانند استفاده کنند. مثلا:

 • غیرقابل تغییر بودن : واسطه‌ها و افراد ثالث نمی‌تواند هیچ تغییری در داده‌ها ایجاد کنند.
 • غیرقابل دستکاری و نفوذ : برنامه‌ها بر اساس اجماع شبکه فعالیت می‌کنند. بنابراین امکان سانسور، نفوذ به شبکه یا حذف داده‌ها وجود ندارد.
 • امن : بدون نهاد مرکزی و تضمین شده توسط رمزنگاری‌ها است.
 • همیشه فعال : برنامه‌ها هرگز متوقف نمی‌شوند و هیچ کس قادر به جلوگیری از فعالیت آنها نیست.

هر خدمت متمرکزی می‌تواند توسط اتریوم غیرمتمرکز شود. خدمات بزرگی مثل پرداخت‌ها، بیمه،‌ رای‌گیری و بسیاری از خدماتی که اکنون توسط واسطه‌ها انجام می‌شوند، با بلاک‌چین تمرکز زدایی خواهند شد.

اتریوم چیست

ضعف برنامه‌های غیرمتمرکز چیست؟

عامل انسانی

کد قرارداد‌ها توسط برنامه نویسان نوشته می‌شود. به همین دلیل، احتمال اشتباه وجود دارد. اگر قرارداد هوشمند در بلاک‌چین ثبت شود، دیگر نمی‌توان آن را تغییر داد. مثال خوبی از خطای انسانی پروژه «DAO» است. اشتباه‌های برنامه نویسان در کدنویسی مشکلات زیادی را به وجود آورد؛ به طوری که برخی هکرها از اشتباه‌های برنامه نویسی سو استفاده کردند و ۶۰ میلیون دلار را به سرقت بردند.

وضعیت قانونی

در حال حاضر، قراردادهای هوشمند توسط همه دولت‌ها مورد قبول نیستند. بنابراین اگر نهادهای دولتی تصمیم به ایجاد یک چارچوب قانونی برای قراردادهای هوشمند داشته باشند، مسائل جدیدی به وجود خواهد آمد.

هزینه‌های پیاده‌سازی

قراردادهای هوشمند بدون برنامه‌نویسی قابل اجرا نیستند. باید یک یا چند برنامه‌نویس ماهر داشته‌باشید تا قراردادهای هوشمند به خوبی تنظیم شوند. البته چند ماه پیش سرویس‌هایی برای ایجاد قرارداد‌های هوشمند توسط کاربران عادی ایجاد شده‌است. به این ترتیب کاربران خواهند توانست با چند کلیک بعضی از قراردادهای هوشمندشان را تنظیم کنند. البته این سرویس‌ها هنوز به صورت آزمایشی فعالیت می‌کنند.

داوو یا سازمان مستقل غیرمتمرکز چیست؟

سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز یا (Decentralized Autonomous Organizations) را نیز می‌توان در اتریوم پیاده‌سازی کرد. این ویژگی به اختصار «DAO» خوانده می‌شود.

DAO یک سازمان کاملا مستقل، غیرمتمرکز و بدون رهبری واحد است که توسط کد برنامه‌نویسی روی مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند نوشته شده و روی بلاک‌چین اتریوم اجرا می‌شود.

این کد برای جایگزینی قوانین و ساختار یک سازمان قدیمی طراحی شده است. یک شکاف DAO باعث شد که بلاک‌چین جدیدی به وجود بیاید و به دنبال آن «اتریوم کلاسیک» هم پدید آید. در واقع اتریوم قدیمی را اتریوم کلاسیک می‌گویند و اتریوم جدیدی که از DAO به وجود آمد را مورد استفاده قرار دادند.


در این مقاله از مجله ارز دیجیتال سعی کردیم تا شما را با اتریوم چیست صحبت کنیم. اگر به دنیای اتریوم علاقه دارید، می‌توانید صفحه آموزش اتریوم را دنبال کنید. به نظر شما  آیا اتریوم از بیت کوین بهتر است؟ اگر درباره اتریوم نظری دارید یا سوالی زیر همین پست بپرسید.

پیشنهاد سردبیر
4 نظرات
 1. مریم می گوید

  سلام وخسته نباشید چجوری دانلود کنم برنامه رو که توگوشیم باشه

  1. جلال ترابی می گوید

   چه برنامه ای؟

 2. مریم می گوید

  میشه لطفا برنامه رو به ایمیلم بفرستید دانلود کنم اتریوم کلاسیک رو خیلی ممنون میشم

  1. جلال ترابی می گوید

   سلام
   چه برنامه ای؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.