چین‌لینک چیست ؟

0

در مجله ارز دیجیتال می‌خوانید که چین‌لینک (Chainlink) به عنوان پلی میان سیستم‌های درون زنجیره‌ای و برون‌زنجیره‌ای عمل می‌کند. چین‌لینک با ایجاد دسترسی برای قراردادهای هوشمند به منابع خارج از زنجیره بلاک‌چین، به آنها اجازه می‌دهد تا نسبت به رویدادهای دنیای واقعی واکنش نشان دهند .

در ادامه این مقاله با مجله ارز دیجیتال همراه باشید, لینک را به طور مفصل برای شما شرح دهیم و شما را بیشتر با این ارز دیجیتال محبوب آشنا کنیم.

بیایید با قراردادهای هوشمند شروع کنیم.

قراردادهای هوشمند توافق‌نامه‌هایی در مورد بلاک‌چین هستند که اطلاعات را ارزیابی می‌کنند و در صورت تحقق شرایط خاص، به طور خودکار اجرا می‌شوند. سرمایه گذار جمعی یا (crowdfunding) یک مثال خوب محسوب می‌شود. از آنجایی که قراردادهای هوشمند بر روی بلاک‌چین قرار دارند، تغییرناپذیر و قابل اثبات هستند. منظور آن است که تمامی افراد موجود در بلاک‌چین می‌توانند آنرا ببینند و بدین ترتیب این موضوع تضمین می‌شود که توافق نامه یا همان قرارداد هوشمند اجرا می‌شود البته اگر پارامترها و فاکتورهای مورد نظر رعایت شود.

چین‌لینک (Chainlink)

تنظیم قراردادهای هوشمند که به منظور دستیابی به توافق در مواردی که فراتر از داده‌های موجود در blockchain هستند، به داده‌های off-chain در قالب on-chain نیاز دارند. مشکل اتصال منابع اطلاعاتی خارجی به بلاک‌چین برای انسداد قراردادهای هوشمند به زبانی که برای هردو طرف قابل درک باشد یکی از اصلی‌ترین محدودیت‌ها در استفاده از قراردادهای هوشمند است.

اینجاست که اوراکل (oracles) نقش خود را بازی می‌کند.

اوراکل نرم‌افزاری است که به عنوان میان‌افزار شناخته می‌شود و نقش واسطه را دارد و داده‌ها را از دنیای واقعی به قراردادهای هوشمند در بلاک‌چین ترجمه می‌کند. با این وجود، استفاده از اوراکل متمرکز باعث ایجاد مسئله ای که یک قرارداد هوشمند غیرمتمرکز و تنطیم شده با هدف تامین امنیت توسط بلاک‌چین در وهله اول برای حل آن تلاش می‌کند، می‌شود – یک نقطه ضعف مرکزی

اگر اوراکل تخریب شود، چگونه می‌توان فهمید که داده‌های شما صحیح است؟ مزیت یک قرارداد هوشمند امن و قابل اعتماد در بلاک‌چین چیست اگر دیتایی که از آن استفاده می‌کند زیر سوال برود؟

پس بیایید سریع قراردادهای هوشمند و اوراکل را مجدد و به طور خلاصه بررسی کنیم:

  1. قراردادهای هوشمند، قراردادهای تغییرناپذیر و قابل اثبات هستند که در صورت برآورده شدن شرایط به طور خودکار در یک چارچوب If/Then اجرا می‌شوند.
  2. داده‌هایی که این شرایط را تعریف می‌کند، به طور سنتی از بلاک‌چین گرفته می‌شود.
  3. به تازگی، اوراکل به اکوسیستم رمزنگاری وارد شده‌است تا داده های off-chain را به قراردادهای هوشمند وارد کند.
  4. اما اوراکل‌های متمرکز، مزایای قراردادهای هوشمند درباره بلاک‌چین را کاهش می‌دهند زیرا ممکن است غیرقابل اعتماد و یا معیوب باشند.

چین‌لینک یک شبکه غیر متمرکز از نودهاست که داده‌ها و اطلاعاتی را از منابع off-blockchain به قراردادهای هوشمند on-blockchain از طریق اوراکل فراهم می‌کنند.

این فرایند، به همراه استفاده از سخت‌افزارهای امنیتی اضافی، مسائل مربوط به قابلیت اطمینان، که ممکن است در صورت استفاده از یک منبع متمرکز تنها به وجود آید ، را از بین می‌برد.

چین لینک (Chainlink)

این پروسه زمانی که یک قرارداد هوشمند به داده نیاز دارد، بر روی قرارداد هوشمند شروع می‌شود. در این موقع smart contract درخواستی را برای اطلاعات ارسال می‌کند.

چین لینک (Chainlink)

 

پروتکل Chainlink این درخواست را به عنوان یک” رویداد یا event” ثبت می‌کند و به نوبه خود یک قرارداد هوشمند مربوطه بر روی بلاک‌چین برای دریافت داده‌های off-chain ایجاد می‌کند. این قرارداد SLA نامیده می‌شود.

قرارداد چین‌لینک SLA سه قرارداد فرعی ایجاد می‌کند :

  • قرارداد معتبر چین‌لینک
  • قرارداد تطبیق سفارش
  • قرارداد جمع‌آوری
چین لینک (Chainlink)

قرارداد معتبر چین‌لینک (Chainlink Reputation) سابقه Track record اوراکل را بررسی می‌کند تا صحت و عملکرد آن را تایید کند. سپس گره‌های بدون اعتبار و غیرقابل اطمینان را حذف می‌کند.

قرارداد تطبیق‌دهنده سفارش (Chainlink Order-Matching) درخواست قرارداد را به نود‌های چین‌لینک می‌رساند و پیشنهاد (bid) آنها را در صورت درخواست دریافت می‌کند. سپس شماره و نوع مناسب گره‌ها را برای انجام درخواست انتخاب می‌کند.

قرارداد جمع‌آوری (Chainlink Aggregating) تمامی داده‌ها را از اوراکل انتخاب کرده و به آنها اعتبار می‌دهد و یا آنها را برای یک نتیجه دقیق تطبیق می‌دهد.

چین لینک (Chainlink)

نود‌های چین‌لینک سپس درخواست “Requesting Contract” برای داده می‌گیرند و از نرم‌افزار “Chainlink core” استفاده می‌کنند تا آن درخواست را از زبان برنامه‌نویسی on-blockchain به off-blockchian ، زبان برنامه‌نویسی که برای داده‌های دنیای واقعی قابل درک باشد، ترجمه کنند. این نسخه تازه ترجمه شده از یک درخواست به یک API خارجی منتقل می‌شود که داده‌ها را از آن منبع جمع‌آوری کند.

پس از جمع‌آوری داده‌ها، از طریق Chainlink core به زبان on-blockchain برگردانده می‌شود و برای قرارداد جمع‌آوری ارسال می‌گردد. قرارداد جمع‌آوری می‌تواند داده‌ها را از یک منبع واحد و یا از چندین منبع تاییدکرده و یا تطبیق دهد.

چین لینک (Chainlink)

بنابراین اگر پنج گره یک پاسخ از سنسور و دو گره دیگر دو پاسخ متفاوت ارائه کنند، قرارداد جمع‌آوری متوجه می‌شود که دو گره معیوب هستند و پاسخ آنها را در نظر نمی‌گیرد. با این روش نودهای چین‌لینک می‌توانند داده‌ها را از یک منبع واحد تایید کنند. قرارداد جمع‌آوری می‌تواند این فرایند اعتبارسنجی را برای چندین منبع تکرار گرداند، سپس تمام داده‌های معتبر را با میانگین آن در یک قطعه داده واحد تطبیق دهد. البته در شرایط خاص نمی‌توان از تمامی داده‌ها میانگین گرفت.

جدا از منبع داده‌ها، chainlink روشی برای اطمینان بخشی و کارآمدی در ارائه داده‌های دقیق از قراردادهای هوشمند است.

بنابراین جایگاه Link در این پروسه کجاست؟

دارندگان “Request Contract” از لینک به عنوان پراخت به نودهای چین‌لینک استفاده می‌کنند. قیمت‌ها توسط اپراتورهای نودهای چین‌لینک بر اساس میزان تقاضا و بازار فعلی تعیین می‌شود. اپراتورهای نود چین‌لینک از Link برای مشارکت در شبکه نیز استفاده می‌کنند. اپراتورهای نود باید برای نشان دادن تعهد خود به شبکه به چین‌لینک نود واریز کنند. Link مطابق با استانداردهای ERC20 در اتریوم ساخته شده و می تواند مانند سایر ارزهای فیات یا دیجیتال خرید و فروش شود.

چین لینک (Chainlink)

تیم پروژه و تاریخچه ChainLink

هسته تیم چین‌لینک در یک استارتاپ قرارداد هوشمند در سال ۲۰۱۴ تاسیس شد. این شرکت با هدف مهار فناوری به ویژه قراردادهای هوشمند برای ایجاد تفاهم‌نامه‌های قراردادی که بتواند توسط تمام شرکت‌کنندگان در صنعت، صرف نظر از سطح مهارت و تخصص، مورد استفاده قرار گیرد.

تلاش‌های این هسته توسط یک گروه Data Collective سرمایه‌گذاری واقع در سانفرانسیسکو پیگیری شد. Sergey Nazarov بنیانگذار و مدیرعامل این شرکت است. او پیش از این به عنوان بنیانگذار بورس اوراق بهادار امن فعالیت کرده‌است. او همچنین ایمیل غیرمتمرکزی با نام cryptomail را نیز تاسیس کرده‌است.

Steve Ellise هم بنیانگذار و CTO شرکت است که قبلا در پلتفرم Secure Asset Exchange کار کرده‌است. تجربه وی به عنوان مهندس نرم افزار در Pivotal Labs قبل از شروع اولین فعالیت او در صنعت بلاک‌چین بوده است.

سومین شخص مهم این تیم، Ari Juels نام دارد که همراه دو فرد دیگر وایت پیپر چین‌لینک را نوشته‌اند. او استاد علوم کامپیوتر در Cornell Tech و مدیر IC3 است. او در Chainlink به عنوان مشاور فعالیت می‌کند.

Andrew Miller که به عنوان استادیار علوم کامپیوتر در دانشگاه illionois کار کرده‌است، مشاور چین‌لینک است. او همچنین مشاوره Tezos و Zcash نیز می‌باشد. علاوه بر این Hudson Jameson یکی دیگر از مشاوران قدرتمند تیم است که از توسعه‌دهندگان برجسته اتریوم محسوب می‌شود.

 

و همچنین بخوانیم:

 

پیشنهاد سردبیر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.