چین لینک چیست ؟

0

در مجله ارز دیجیتال میخوانید که چین لینک (Chainlink) به عنوان پلی میان سیستم‌های درون زنجیره‌ای و برون زنجیره‌ای عمل می‌کند. چین لینک با ایجاد دسترسی برای قراردادهای هوشمند به منابع خارج از زنجیره بلاکچین، به آنها اجازه می‌دهد تا نسبت به رویدادهای دنیای واقعی واکنش نشان دهند .

در ادامه این مقاله با مجله ارز دیجیتال همراه باشید, لینک را به طور مفصل برای شما شرح دهیم و شما را بیشتر با این ارز دیجیتال محبوب آشنا کنیم.

بیایید با قراردادهای هوشمند شروع کنیم.

قراردادهای هوشمند توافق نامه هایی از پیش تعیین شده در مورد بلاک چین هستند که اطلاعات را ارزیابی می کنند و در صورت تحقق شرایط خاص، به طور خودکار اجرا می شوند. سرمایه گذار جمعی یا (crowdfunding) یک مثال خوب محسوب می شود.

از آنجایی که قراردادهای هوشمند بر روی بلاکچین قرار دارند، تغییر ناپذیر و قابل اثبات هستند. منظور آن است که تمامی افراد موجود در بلاکچین می توانند آنرا ببینند و بدین ترتیب این موضوع تضمین می شود که توافق نامه یا همان قرارداد هوشمند اجرا می شود البته اگر پارامتر ها و فاکتور های مورد نظر رعایت شود.

چین لینک (Chainlink)

تنظیم قراردادهای هوشمند که به منظور دستیابی به توافق در مواردی که فراتر از داده های موجود در blockchain هستند، به داده های off-chain در قالب on-chain نیاز دارند. مشکل اتصال منابع اطلاعاتی خارجی به بلاکچین برای انسداد قراردادهای هوشمند به زبانی که برای هردو طرف قابل درک باشد یکی از اصلی ترین محدودیت ها در استفاده از قراردادهای هوشمند است.

اینجاست که اوراکل (oracles) نقش خود را بازی می کند. اوراکل نرم افزاری است که به عنوان میان افزار شناخته می شود و نقش واسطه را دارد و داده ها را از دنیای واقعی به قراردادهای هوشمند در بلاکچین ترجمه می کند.

با این وجود، استفاده از اوراکل متمرکز باعث ایجاد مسئله ای که یک قرارداد هوشمند غیرمتمرکز و تنطیم شده با هدف تامین امنیت توسط بلاکچین در وهله اول برای حل آن تلاش میکند، میشود – یک نقطه ضعف مرکزی

اگر اوراکل تخریب شود، چگونه می توان فهمید که داده های شما صحیح است؟ مزیت یک قرارداد هوشمند امن و قابل اعتماد در بلاک چین چیست اگر دیتایی که از آن استفاده میکند زیر سوال برود؟

پس بیایید سریع قراردادهای هوشمند و اوراکل را مجدد و به طور خلاصه بررسی کنیم:

  1. قراردادهای هوشمند، قراردادهای تغییر ناپذیر و قابل اثبات هستند که در صورت برآورده شدن شرایط به طور خودکار در یک چارچوب If/Then اجرا می شوند.
  2. داده هایی که این شرایط را تعریف می کند، به طور سنتی از بلاکچین گرفته می شود.
  3. به تازگی، اوراکل به اکوسیستم رمزنگاری وارد شده است تا داده های off-chain را به قراردادهای هوشمند وارد کند.
  4. اما اوراکل های متمرکز، مزایای قراردادهای هوشمند درباره بلاکچین را کاهش می دهند زیرا ممکن است غیر قابل اعتماد و یا معیوب باشند.

چین لینک یک شبکه غیر متمرکز از نود هاست که داده ها و اطلاعاتی را از منابع off-blockchain به قراردادهای هوشمند on-blockchain از طریق اوراکل فراهم می کنند.

این فرایند ، به همراه استفاده از سخت افزار های امنیتی اضافی ، مسائل مربوط به قابلیت اطمینان، که ممکن است در صورت استفاده از یک منبع متمرکز تنها به وجود آید ، را از بین می برد.

چین لینک (Chainlink)

این پروسه زمانی که یک قرداد هوشمند به داده نیاز دارد، بر روی قرار داد هوشمند شروع می شود. در این موقع smart contract درخواستی را برای اطلاعات ارسال می کند.

چین لینک (Chainlink)

 

پروتکل Chainlink این درخواست را به عنوان یک ” رویداد یا event” ثبت می کند و به نوبه خود یک قرارداد هوشمند مربوطه بر روی بلاک چین برای دریافت داده های off-chain ایجاد می کند. این قرارداد SLA نامیده می شود.

قرارداد چین لینک SLA سه قرارداد فرعی ایجاد می کند :

  • قرارداد معتبر چین لینک
  • قرارداد تطبیق سفارش
  • قرارداد جمع آوری
چین لینک (Chainlink)

قرارداد معتبر چین لینک (Chainlink Reputation) سابقه Track record اوراکل را بررسی می کند تا صحت و عملکرد آن را تایید کند. سپس گره های بدون اعتبار و غیر قابل اطمینان را حذف می کند.

قرارداد تطبیق دهنده سفارش (Chainlink Order-Matching) درخواست قرارداد را به نود های چین لینک می رساند و پیشنهاد (bid) آنها را در صورت درخواست دریافت می کند. سپس شماره و نوع مناسب گره ها را برای انجام درخواست انتخاب می کند.

قرارداد جمع آوری (Chainlink Aggregating) تمامی داده ها را از اوراکل انتخاب کرده و به آنها اعتبار می دهد و یا آنها را برای یک نتیجه دقیق تطبیق می دهد.

چین لینک (Chainlink)

نود های چین لینک سپس درخواست “Requesting Contract” برای داده می گیرند و از نرم افزار “Chainlink core” استفاده می کنند تا آن درخواست را از زبان برنامه نویسی on-blockchain به off-blockchian ، زبان برنامه نویسی که برای داده های دنیای واقعی قابل درک باشد، ترجمه کنند.

این نسخه تازه ترجمه شده از یک درخواست به یک API خارجی منتقل می شود که داده ها را از آن منبع جمع آوری کند. پس از جمع آوری داده ها، از طریق Chainlink core به زبان on-blockchain برگردانده می شود و برای قرارداد جمع آوری ارسال می گردد.

قرارداد جمع آوری می تواند داده ها را از یک منبع واحد و یا از چندین منبع تایید کرده و یا تطبیق دهد.

چین لینک (Chainlink)

بنابراین اگر پنج گره یک پاسخ از سنسور و دو گره دیگر دو پاسخ متفاوت ارائه کنند، قرارداد جمع آوری متوجه می شود که دو گره معیوب هستند و پاسخ آنها را در نظر نمی گیرد. با این روش نود های چین لینک می توانند داده ها را از یک منبع واحد تایید کنند.

قراردادجمع آوری می تواند این فرایند اعتبار سنجی را برای چندین منبع تکرار کند، سپس تمام داده های معتبر را با میانگین آن در یک قطعه داه واحد تطبیق دهد. البته در شرایط خاص نمی توان از تمامی داده ها میانگین گرفت.

جدا از منبع داده ها، chainlinkروشی برای اطمینان بخشی و کارآمدی در ارائه داده های دقیق از قراردادهای هوشمند است.

بنابراین جایگاه Link در این پروسه کجاست؟

دارندگان “Request Contract” از لینک به عنوان پراخت به نودهای چین لینک استفاده می کنند. قیمت ها توسط اپراتور های نود های چین لینک بر اساس میزان تقاضا و بازار فعلی تعیین می شود. اپراتور های نود چین لینک از Link برای مشارکت در شبکه نیز استفاده می کنند. اپراتور های نود باید برای نشان دادن تعهد خود به شبکه به چین لینک نود واریز نمایند.

Link مطابق با استاندارد های ERC20 در اتریوم ساخته شده است و می تواند مانند سایر ارز های فیات یا دیجیتال خرید و فروش شود.

چین لینک (Chainlink)

یم پروژه و تاریخچه ChainLink

هسته تیم چین لینک در یک استارتاپ قرارداد هوشمند در سال ۲۰۱۴ تاسیس شد. این شرکت با هدف مهار فناوری به ویژه قراردادهای هوشمند برای ایجاد تفاهم نامه های قرار دادی که بتواند توسط تمام شرکت کنندگان در صنعت، صرف نظر از سطح مهارت و تخصص، مورد استفاده قرار گیرد.

تلاش های این هسته توسط یک گروه Data Collective سرمایه گذاری واقع در سانفرانسیسکو پیگیری شد. Sergey Nazarov بنیانگذار و مدیرعامل این شرکت است. او پیش از این به عنوان بنیانگذار بورس اوراق بهادار امن فعالیت کرده است. او همچنین ایمیل غیر متمرکزی با نام cryptomail را نیز تاسیس کرده است.

Steve Ellise هم بنیانگذار و CTO شرکت است که قبلا در پلتفرم Secure Asset Exchange کار کرده است. تجربه وی به عنوان مهندس نرم افزار در Pivotal Labs قبل از شروع اولین فعالیت او در صنعت بلاکچین بوده است.

سومین شخص مهم این تیم، Ari Juels نام دارد که همراه دو فرد دیگر وایت پیپر چین لینک را نوشته اند. او استاد علوم کامپیوتر در Cornell Tech و مدیر IC3 است. او در Chainlink به عنوان مشاور فعالیت می کند.

Andrew Miller که به عنوان استادیار علوم کامپیوتر در دانشگاه illionois کار کرده است، مشاور چین لینک است. او همچنین مشاوره Tezos و Zcash نیز می باشد. علاوه بر این Hudson Jameson یکی دیگر از مشاوران قدرتمند تیم است که از توسعه دهندگان برجسته اتریوم محسوب می شود.

پیشنهاد سردبیر

اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد های درون متن
مشاهده همه نظرات