لایت‌کوین چیست؟

0

لایت‌کوین چیست با مجله ارز دیجیتال همراه باشید تا به بررسی این ارز محبوب بپردازیم .

پیشنهاد سردبیر

سیاکوین چیست؟

ایاس چیست؟

ترون چیست؟

مونرو چیست؟

لایت‌کوین

شبکه پرداخت متن‌باز مبتنی بر بلاک‌چین است. بدون هیچ واسطه و نهاد مرکزی و به صورت کاملا غیرمتمرکز عمی می‌کند.
دارایی‌های دیجیتالی به نام لایت‌کوین یا به اختصار LTC دارد. امنیت شبکه این ارز هم با رمزنگاری و فرایند اثباتپ‌کار(استخراج ) تضمین شده‌است. تراکنش‌ها تقریبا چهاربرابر سریع‌تر از بیت‌کوین است.
لایت‌کوین یک ارز دیجیتال همتا به همتا است که امکان پرداخت‌های نسبتا فوری و کم‌هزینه را در سراسر جهان فراهم می‌کند.

 الیت کوین چیست

لایت‌کوین ( LiteCoin ) یا به اختصار LTC یکی از ارز‌های دیجیتال رایج در بازار‌های جهانی است که در سال ۲۰۱۱ برای اولین بار در دسترس عموم قرار گرفت. این ارز همانند بیت‌کوین ( BitCoin ) از فضاهای تجاری P2P یا همتا به همتا استفاده می‌کند. لایت‌کوین ( LiteCoin ) در چند سال اخیر توجه بسیاری را به خود جلب کرده‌است و در سال ۲۰۱۳ توانست به رشد چشم‌گیری دست پیدا کند؛ به شکلی که امروزه پس از بیت‌کوین ( BitCoin ) و اتریوم ( Ethereum )، لایت‌کوین ( LiteCoin ) را یک ارز دیجیتال معتبر می‌دانند.

در حالی که هویت ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت‌کوین بعد از حدود ۱۰ سال هنوز مشخص نیست، خالق لایت‌کوین جوانی چینی‌الاصل به نام چارلی‌ لی است. کارمند سابق گوگل و کوین‌بیس، در سال ۲۰۱۱ با تغییرات بزرگی در پروتکل بیت‌کوین،‌ شبکه لایت‌کوین را معرفی کرد.

تولد لایت‌کوین

فلسفه ای جالب برای تولد لایت‌کوین وجود دارد. اگر بیت‌کوین طلا باشد،‌ لایت‌کوین مانند لوگو‌یی که دارد، یادآور نقره است. به این معنی که هدف لایت‌کوین ایجاد ارزی برای مقاصد روزمره‌تر و ارزان‌تر است. مانند بیت‌کوین،‌ لایت‌کوین هم محدود است با این فرض که برخلاف بیت‌کوین که فقط ۲۱ میلیون از آن قابل تولید شدن است، لایت‌کوین تا ۸۴ میلیون واحد استخراج خواهدشد.

یکی از مهم‌‌ترین خصوصیات شبکه لایت‌کوین این می باشد که سرعت این ارز دیجیتال بسیار بالا‌تر از دیگر شبکه‌های دیجیتال است در حدی که شما با مقدار زمان صرف‌شده برای استخراج یک بیت‌کوین ، می‌توانید ۴۵ لایت‌کوین استخراج نمایید.

چیزی که لایت‌کوین را متفاوت از بقیه ارزهای دیجیتال کرده این است که دو الگوریتم ایجاد کرده به نام شبکه لایتنینگ (Lightening Network) و Segregated Witness که به اختصار SegWit نامیده می‌شود. این دو الگوریتم این امکان را فراهم ساخته که کاربران معاملات بیشتری را در زمانی کمتری انجام دهند به بیان ساده یعنی حجم بیشتری از مبادلات با سرعت بالا و هزینه‌های کم.

قیمت لایت‌کوین

لایت‌کوین هم مانند بیت‌کوین از قیمتی در حدود ۱ سنت کارش را آغاز کرد. این ارز تا سال ۲۰۱۴ رشد قیمت خیلی خوبی داشت اما بعد از آن با کاهش قیمت محسوسی مواجه‌شد و حدود سه سال در محدوده قیمت ۱ تا ۴ دلار بالا و پایین می‌شد. سال ۲۰۱۷ دوران انفجار لایت‌کوین بود. در حالی که بیت‌کوین در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۷۰۰ درصد رشد کرد، لایت‌کوین با رسیدن به بالاترین قیمت تاریخش یعنی ۳۲۰ دلار، صعودی ۷۰۰۰ درصدی را تجربه‌کرد.

استخراج لایت‌کوین چگونه‌است؟

در حال حاضر لایت‌کوین سومین ارز دیجیتال معتبر می‌باشد و افراد زیادی به دنبال استخراج آن می‌باشند و امروزه برای استخراج لایت‌کوین روش‌های مختلفی همچون استخراج انفرادی لایت‌کوین و استخر استخراج لایت‌کوین، استخراج ابری و استخر آنت‌پول وجود دارد که به بودجه شما بستگی دارد.

استخراج انفرادی لایت‌کوین

استخراج انفرادی لایت‌کوین چگونه‌است؟ اگر شما تنها همه تجهیزات لازم را تهیه و همه مسئولیت‌ها را به تنهایی قبول کنید در واقع عمل استخراج شما انفرادی نامیده می‌شود.

از مزایای اصلی استخراج انفرادی این است که لازم نیست پاداش استخراج خودتان را با فرد دیگری تقسیم کنید و پول زیادتری هم بدست می‌آورید. در این نوع استخراج بر خلاف استخر استخراج که در ادامه توضیح خواهیم‌داد، نیازی به پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای نمی‌باشد.

ولی توجه داشته‌باشید که خودتان باید همه تجهیزات و وسایل استخراج را تهیه و همه هزینه برق را پرداخت نمایید. این روش بسیار پرهزینه است و نیاز به سرمایه بیشتری دارد و ممکن است نتوانید هزینه آن را پرداخت کنید.

در پاسخ به سوال تعداد دفعاتی که موفق به دریافت پاداش استخراج خواهید شد چقدر خواهد بود؟ می توان گفت که تعداد دفعات می‌تواند کاملا متغیر و متفاوت از هم باشد به این صورت که ممکن است چند روز یا حتی چند هفته را بدون دریافت هیچ‌گونه سودی سپری نمایید.

استخر استخراج لایت‌کوین

استخر آنت‌پول (Antpool) یکی از بزرگترین استخرهای استخراج لایت‌کوین است و در چین قرار دارد.در این استخر برای باقی ارزهای دیجیتال مثل بیت‌کوین و اتریوم استخر استخراج دارد.

شما برای عضویت در این استخر هیچ هزینه ای پرداخت نخواهید کرد. اما در این استخر مانند سایر استخرها تمام پاداش استخراج بلاک تقسیم می‌شود همچنین کارمزد همه تراکنش‌های یک بلاک که در استخر استخراج انجام می‌شود را دریافت می‌کند.

این استخر پاداش‌ها را به صورت روزانه پرداخت می‌کند و مقدار پولی که شما دریافت می‌کنید طبق مقدار قدرتی می‌باشد که اختصاص داده‌اید.

استخراج ابری

اگر از آن دست افرادی هستید که قصد استخراج دارید ولی نمی‌خواهید برای تجهیزات استخراج پول زیادی هزینه کنید یک راه دیگری برای شما وجود دارد. در استخراج ابری شما با پرداخت هزینه یک ریگ استخراج لایت‌کوین، تمامی امور برای شما انجام خواهد گرفت.

اما ریگ استخراج چیست؟ ریگ استخراج گروهی از کامپیوترها می باشند که فقط به منظور استخراج ارز رمزنگاری تنظیم شده‌اند و اگر شما کامپیوتر زیادی در ریگ خود داشته‌باشید، قادر خواهیدبود استخراج بیشتری انجام دهید.

پیشنهاد سردبیر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.