مونرو چیست

0

مونرو یک ارز دیجیتال قابل استخراج بر پایه بلاک چین و غیر قابل رهگیری و پیگیر است با مجله ارز دیجیتال همراه یاشید .

پیشنهاد سردبیر

مونرو از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند. این بدین معناست که مونرو نیز مانند بیت کوین یک ارز دیجیتال قابل استخراج است.

اولویت مونرو و جامعه آن بر ۳ ارزش کلیدی استوار است. در سایت مونرو این ویژگی‌ها به صورت زیر تعریف شده است:

امنیت: کاربران باید برای انجام تراکنش‌هایشان بدون اینکه با هرگونه خطا یا حمله‌ای مواجه شوند، قادر به اعتماد کردن باشند.

حریم شخصی: مونرو به حریم شخصی اهمیت زیادی می‌دهد. مونرو باید کاربرانش را در دادگاه‌های قضایی و در پرونده‌های بدتر حتی از مجازات مرگ نجات دهد !

تمرکززدایی: مونرو به بالاترین سطح از غیرمتمرکزسازی معتقد است.

تاریخچه پیدایش مونرو

در جولای ۲۰۱۲، برای اولین بار ارز دیجیتال بایت کوین (Bytecoin) از پروتکل کریپتونوت (CryptoNote) استفاده کرد. کریپتونوت پروتکل لایه کاربردی است که بسیاری از ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز بر بستر آن شکل گرفته‌اند.

مونرو در واقع فورکی از بایت کوین است که پس از شایعات درباره کوین‌های از پیش استخراج شده (Pre-Mined) بایت کوین شکل گرفت. زنجیره جدا شده در ابتدا بیت‌مونرو (Bitmonero) نام داشت و سپس به مونرو تغییر نام داد. مونرو در زبان اسپرانتو به معنی سکه (coin) است. در این بلاک چین جدید هر ۲ دقیقه یک بلاک استخراج و به زنجیره اضافه می‌شد.

مونرو یک پروژه منبع‌باز است و توسط یک تیم ۷ نفره اداره می‌شود. از آنجا که این پروژه بر محوریت ناشناس ماندن توسعه یافته، ۵ نفر از افراد تیم ناشناس بوده و ۲ نفر دیگر هویت خود را مشخص کرده‌اند. این افراد دیوید لاتاپی و ریکاردو اسپاگنی (معروف به Fluffypony) هستند.

علاوه بر این تیم ۷ نفره، بیش از ۳۰ توسعه دهنده و ۴۲۰ مشارکت‌کننده دیگر در طول قسمت‌های مختلفی از پروژه حضور داشته‌اند.

مونرو چگونه کار می‌کند؟

مونرو بر اساس یک پروتکل رمزنگاری لایه کاربردی ساخته شده که با استفاده از امضاهای حلقوی (Ring Signatures) بر روی محرمانگی تمرکز کرده است.

مفهوم امضاهای حلقوی اولین بار در سال ۲۰۰۱ و در کنفرانس رمزنگاری کوئینزلند استرالیا ارائه شد. ران ریوست (Ron Rivest)، آدی شمیر (Adi Shamir) و یائل تامان (Yael Tauman) این روش جدید رمزنگاری را معرفی کردند. در واقع امضاهای حلقوی پایه و اساس سازوکار تراکنش‌های مونرو پس از مخابره از سوی کیف پول‌ها است.

استفاده اصلی از مونرو به خاطر آدرس‌های مخفی و پیگیر گریز بودن تراکنش‌ها است. این ویژگی از دیده شدن عمومی فرستنده و گیرنده جلوگیری می‌کند یا به طور انتخابی با استفاده از سیستم کلید عمومی/کلید خصوصی تعبیه شده جداگانه به آن‌ها این قابلیت را می‌دهد که چه کسانی قادر به مشاهده فرستنده و گیرنده باشند.

برخی از رمزارزهایی که در سال‌های اخیر عرضه شده و شروع به کار کرده‌اند به دنبال افزایش حریم خصوصی و ناشناس ماندن هویت افراد در تراکنش‌ها بوده‌اند، و البته موفقیت هر کدام درجات مختلفی داشته است.

برخی از این رمزارزها به عموم اجازه مشاهده تمام تراکنش‌ها را می‌دهند، درحالیکه برخی دیگر حفظ حریم خصوصی را بدل به امری اختیاری کرده‌اند.

البته شبکه‌هایی نیز حفظ حریم خصوصی را کاملا ضمنی نگاه می‌دارند. در این بین، رمزارز مونرو به خاطر ویژگی حفظ حریم خصوصی شهرت و پذیرش فوق العاده‌ای در بین اعضای جامعه رمزارزها کسب کرده است.

بلاک‌چین مونرو عامدانه به شکلی طرح ریزی شده تا این شفافیت را نداشته باشد.

مونرو اطلاعات مرتبط با تراکنش‌ها، مانند هویت فرستنده‌ها و گیرنده‌ها و همچنین مقدار منتقل شده در هر تراکنش، را با مخفی کردن آدرس استفاده شده توسط شرکت کننده‌ها ناشناس می‌کند.

علاوه بر حفظ حریم شخصی، فرآیند استخراج (mining) مونرو نیز براساس مفهوم تساوی‌گری انجام می‌شود، این مفهوم تمام افراد جامعه را مساوی و شایسته دریافت فرصت‌های برابر می‌داند.

به هنگام راه‌اندازی مونرو، سازندگان آن هیچ سهمی برای خود نگه نداشتند و تمام آن را روی توزیع و پشتیبانی از جامعه مونرو برای توسعه بیشتر این ارز مجازی سرمایه‌گذاری کردند.

مونرو از یک فرآیند استخراج پشتیبانی می‌کند که در آن افراد با پیوستن به استخرهای استخراج (mining pool) و شروع فرایند استخراج، پاداش داده می‌شود.

البته افراد میتوانند به شکل انفرادی نیز مونرو استخراج کنند.

استخراج مونرو را می‌توان با استفاده از یک کامپیوتر استاندارد انجام داد و نیازی نیست فرد از سخت افزار خاصی مانند (application-specific integrated circuit) یا همان ایسیک (ASIC) استفاده کند.

مونرو روی تمام پلتفرم‌های سیستم عامل از جمله ویندوز، macOS، لینوکس، اندروید، و FreeBSD اجرا می‌شود.

مونرو چیست

مونرو چگونه حریم شخصی را بهتر حفظ می‌کند؟

مونرو دغدغه افراد در مورد حفظ حریم شخصی را با استفاده از مفاهیمی مانند امضاهای حلقه‌ای (ring signatures) و آدرس‌های مخفی (stealth addresses) کمتر می‌کند.

امضاهای حلقه‌ای باعث می‌شود که یک فرستنده بتواند هویت خود را از سایر افراد در یک گروه مخفی کند. امضاهای حلقه‌ای امضاهای دیجیتالی ناشناسی از یک عضو از گروه هستند، درحالیکه مشخص نیست که کدام عضو گروه تراکنش را امضا می‌کند.

برای ایجاد یک امضای حلقه، پلتفرم مونرو از ترکیبی از کلیدهای حساب فرستنده استفاده کرده و آن را با کلیدهای عمومی روی بلاک‌چین یکپارچه می‌کند، کاری که آن را هم منحصر به فرد و هم خصوصی می‌کند. این عملیات اجازه می‌دهد تا هویت فرستنده نیز مخفی شود زیرا حصول اطمینان از اینکه کلیدهای کدام اعضای گروه برای ایجاد این امضای پیچیده استفاده شده است به لحاظ کامپیوتری امری غیرممکن است.

علاوه بر این، تراکنش‌های محرمانه حلقه‌ای (Ring Confidential Transactions) یا RingCT ها می‌توانند مقدار تراکنش را نیز مخفی کنند. پس از کسب موفقیت در پنهان کردن هویت فرستنده و گیرنده، عملکرد RingCT در سال ۲۰۱۷ معرفی و جزو جداناپذیر تمام تراکنش‌های انجام شده در شبکه مونرو شد.

مونرو چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟

بیت کوین، که مشهورترین رمزارز است بر اساس پروتکلی کار می‌کند که تلاش دارد هویت اشخاص را با آدرس‌های مستعار مخفی کند. این آدرس‌های مستعار به طور تصادفی و از ترکیب حروف الفبا و اعداد تشکیل می‌شوند.

با این حال، حریم شخصی افراد در این روش به طور کامل حفظ نمی‌شود زیرا آدرس‌های بیت کوین و همچنین تراکنش‌ها روی بلاک‌چین ثبت می‌شوند و در دسترس عموم قرار می‌گیرند.

حتی آدرس‌های مستعار نیز نمی‌توانند به طور کامل خصوصی باشند. تعدادی تراکنش که توسط یک نفر در طول یک بازه زمانی انجام شده باشد را می‌توان مرتبط با آن آدرس دانست و از این رو عموم افراد، دولت، خانواده و دوستان می‌توانند از تراکنش‌های صاحب آدرس مطلع شده و در نتیجه هویت او را شناسایی کنند.

مونرو چیست

کیف پول های مونرو کدامند ؟

توسعه دهندگان Monero تقریباً برای هر سیستم عامل کیف پول ساخته و کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری XMR در دسترس است. کیف پول Monero GUI کیف پول رسمی مونرو است که توسط توسعه دهندگان این ارز ایجاد شده است. اگر بخواهیم بهترین کیف پول های ارز دیجیتال مونرو در سال ۲۰۱۹ میلادی را بررسی کنیم، به ترتیب عبارتند از :

۱- کیف پول سخت افزاری Ledger Nano X، نوع جدید کیف پول سخت افزاری است که توسط شرکت Ledger SAS در سال ۲۰۱۹ راه اندازی شده است.

مطمئناً نسبت به سایر کیف پول های سخت افزاری دیگر، از ویژگی های بیشتر و امنیت بهتری برخوردار است. کیف پول Nano X دارای یک باتری بوده و دارای بلوتوث است که می تواند با دستگاه های iOS و Android هم ارتباط برقرار کند.

۲- کیف پول سخت افزاری اقتصادیLedger Nano S ، این کیف ۷۰۰ نوع کریپتوکارنسی، از جمله ارز دیجیتال مونرو را پشتیبانی می کند و سازگار با کیف پول Monero GUI است.

۳- کیف نرم افزاری Monerujo، این کیف اولین اپلیکیشن موبایل برای کیف پول مونرو بوده و تحت سیستم عامل اندروید کار می کند. اگر می خواهید به کسی BTC پرداخت کنید و هنوز ناشناس باشید، می توانید با استفاده از کیف پول Monerujo این کار را انجام دهید.

کیف پول Monerujo با ارز دیجیتال مونرو ادغام می شود که از طریق آن می توانید ضمن محافظت از حریم شخصی خود، هر آدرس بیت کوین در جهان را مبادله کنید.

۴- کیف موبایلی Cake Wallet، یک کیف پول چند زبانه آنلاین است که برای ذخیره ارز دیجیتال مونرو استفاده می شود. این کیف قابل استفاده برای کاربران Android و Ios است. با این کیف، می توانید چندین کیف پول جدید ایجاد کنید و سرعت معاملات خود را تنظیم کنید. شما همچنین می توانید از ویژگی تشخیص چهره با کیف پول iOS برای امنیت بیشتر برخوردار شوید.

۵- کیف موبایلی Edge Wallet، یک کیف پول چند ارزی برای کاربران اندروید و iOS است. هر دو سیستم عامل موبایل از ارز دیجیتال مونرو، پشتیبانی می کنند. این کیف پول مونرو را همیشه در موبایل خود به عنوان گزینه پشتیبان نگه دارید، زیرا استفاده از آن بی دردسر است و سریع تنظیم می شود.

۶- کیف پول دسک تاپ با نام Atomic Wallet، این یک کیف پول دسک تاپ چند ارزی است که برای ذخیره بیش از ۳۰۰ رمز ارز از جمله مونرو استفاده می شود. این کیف پول برای همه سیستم عامل های اصلی مانند Windows ،Mac ،Ubuntu ، Debian و Fedora و غیره در دسترس است.

۷- کیف پول دسک تاپ با نام Monero GUI، کیف پول رسمی ارز دیجیتال مونرو است که توسط توسعه دهندگان این ارز ایجاد شده است. این یک کیف پول سنگین است که برای اجرای یک گره کامل مونرو مورد نیاز است، به همین دلیل برای استفاده از کیف پول Monero GUI باید تمامی بلاک چین مونرو را به طور کامل بارگیری کنید. هماهنگ سازی بلاک چین می تواند چند ساعت پس از بارگیری آن طول بکشد.

۸- کیف پول کاغذی به نام Monero Offline ، با استفاده از این تولید کننده آفلاین مونرو، می توانید کیف پول کاغذی مونرو را به راحتی ایجاد کنید که یک جفت کلید خصوصی و اصلی چاپ می شود. شما همچنین می توانید مشخصات و کلیدهای مخفی را با استفاده از Monero به دست آورید. اما کیف پول های کاغذی برای همه مناسب نیستند زیرا باید در استفاده از آنها بسیار محتاط باشید. وقتی کیف پول سخت افزاری مانند Ledger Nano S دارید، دیگر نیازی به کیف پول کاغذی ندارید.

۹- کیف پول تحت وب MyMonero، یکی دیگر از کیف پول های رسمی ارز دیجیتال مونرو است و نکته خوب این است که در سمت سبک تر کارها قرار دارد.

این بدان معناست که برای استفاده از این کیف پول نیازی به بارگیری کامل بلاک چین ندارید و می توانید بلافاصله با MyMonero شروع کنید زیرا این یک کیف پول وب است.

ارزش سکه Monero در بازار ارز چگونه ارزیابی می شود ؟

مونرو برای افرادی که برای حفظ حریم خصوصی و امنیت خود ارزش قائل هستند، یک رمز ارز منبع باز و غیر متمرکز است. ارز دیجیتال مونرو بسیار خصوصی است و همین امر باعث می شود ردیابی آن غیرممکن گردد.
Monero برای بهبود وظیفه حفظ حریم خصوصی خود روی تکنیک های مهیج معروف به امضای حلقه، RingCT ، Kovri و آدرس های Stealth کار می کند، به همین دلیل این ارز قوی تر از برخی دیگر از ارزهای دیجیتال، برای سرمایه گذاری است.
مونرو یک رمزارز منبع باز رمز نگاری شده بر اساس ایجاد گردید. این رمزارز در سیستم عامل‌های ویندوز, MacOS, لینوکس, اندروید و FreeBSD قابل اجرا می‌باشد.

پیشنهاد سردبیر

اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد های درون متن
مشاهده همه نظرات