چگونه از اتریوم استفاده کنم

0

اتریوم، مشهور به رایانه‌ی بدون توقف جهانی است و می‌تواند جایگزین‌های فراوانی برای فیس‌بوک و یا گوگل ارائه دهد. با مجله ارز دیجیتال همراه شوید تا این موضوع را بررسی کنیم.

استفاده از اتریوم

اول از همه نیاز به مکانی امن برای ذخیره اتریوم‌ خود (کلید خصوصی) دارید که معمولا آن را والت یا کیف پول می‌نامند. توجه داشته‌باشید که کلید خصوصی مانند رمز عبور ایمیل شماست. همانطور که اگر فردی رمز عبور ایمیل شما را داشته‌باشد، می‌تواند به آن دسترسی پیدا کند، اگر کسی کلید خصوصی (Private Key) کیف پول شما را داشته‌باشد، می‌تواند به دارایی شما دسترسی پیدا کند و همه را به سرقت ببرد. بنابراین هیچ‌گاه کلید خصوصی کیف پول خود را برای کسی به اشتراک نگذارید.

اگر کسی بخواهد برای شما اتریوم ارسال کند، فقط باید آدرس کیف پول (Wallet Address) خود را به او بدهید و نه چیز دیگری.

کیف پول‌های زیادی برای اتریوم توسعه‌ داده شده‌اند که انواع کلی آن عبارتند از:

کیف پول دسکتاپ (برای کامپیوترهای شخصی)
کیف‌ پول موبایل
کیف پول تحت وب
کیف پول سخت افزاری
کیف پول کاغذی
انتخاب هر کدام از این ها به خودتان بستگی دارد. ملاک انتخاب اول باید امنیت باشد و بعد مواردی مانند کاربری آسان و…

خرید اتریوم

برای خرید اتریوم می‌توانید از صرافی‌های ارز دیجیتال استفاده کنید. کاربران ایرانی می‌توانند از طریق سایت‌های ایرانی مستقیم اتریوم بخرند و یا اینکه ابتدا بیت‌کوین بخرند و سپس بیت‌کوین‌ های خود را در سایت‌های تبادل مانند Changelly به اتریوم تبدیل کنند.

زمانی که مصرف‌کنندگان به اتر دسترسی داشته‌باشند چه می‌توان کرد؟ شاید متوجه شده‌باشید روند تهیه اتریوم و بیت‌کوین تا به این لحظه یکسان بوده‌است، اما برنامه‌های اتریوم کاملا متفاوت هستند. مصرف‌کنندگانی که به اتر دسترسی داشته‌باشند می‌توانند قراردادهای هوشمند ساخته یا در یک قرار‌داد هوشمند شراکت داشته باشند (قرارداد هوشمند رمزی است که به صورت خودکار شرایط قرارداد را بدون دخالت شخص واسطه انجام می‌دهد)؛ از بسته‌های قرارداد هوشمند می‌توان برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (dapps) استفاده کرد که می‌توان از آن‌ها استفاده یا در آن‌ها عضو شد. سیستم چیست؟
پیش از آن که بخواهیم پیش‌تر برویم بهتر آن است که نحوه‌ی کارایی آن را به شما بازگو کنیم. اتریوم و ارز‌های مجازی دیگر دارای سیستم ذخیره و نگهداری گیج‌کننده‌ای هستند پس بهتر آن است که آن را با چیزهای ملموسی که اکنون در اختیار داریم مقایسه کنیم. به زنجیره‌یی از شماره‌های درج شده بر روی کارت‌ اعتباری دقت کرده‌‌اید، بانک‌ها نیاز دارند تا از مقصد پول ارسالی هنگام استفاده از کارت با‌خبر باشند. ارز‌های مجازی نیز این قابلیت را به شما می‌دهند تا شماره‌های شناسایی مخصوص به خود را درج کنید تا بدانند هزینه‌ها را باید به کجا بفرستند.

کلید عمومی و خصوصی اتریوم

در این سیستم دو ترکیب وجود دارد که مصرف‌کنندگان برای شناسایی به آن‌ها نیاز دارند؛ کلید عمومی و خصوصی.
این دو کلید که معمولا به صورت دو زنجیره از اعداد هستند از طریق رمز‌نگاری به هم مرتبط هستند. کلید عمومی را می‌توان برای دیگران فرستاد تا برای شما پول ارسال کنند. اگر دیگران می خواهند برای شما اتر ارسال کننند، نیازمند یک زنجیره از اعداد هستند که می‌توان از آن برای دریافت اتر استفاده‌کرد.
برای مصرف اتر شما نیازمند انتقال اتریوم با کلید خصوصی خود هستید و همانطور که از اسم آن مشخص است همانند یک رمز عبور است و در مقایسه آن با کارت‌های اعتباری می‌توان گفت که این کلید حکم رمز کارت اعتباری را دارد. مزیت استفاده این سیستم چیست؟ یک تفاوت که در سیستم‌های بلاک‌چین باز (مانند اتریوم یا بیت کوین) وجود دارد آن است که مصرف‌کنندگان می‌توانند برای دارایی‌های خود شماره شناسایی بسازند و شما نیازی به صبر کردن در بانک برای تایید درخواست صدور کارت اعتباری را ندارید.

پیشنهاد سردبیر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.