فول نود (Full Node) چیست؟

0

هر دستگاهی که به شبکه‌ی بیت‌کوین متصل می‌شود را نود می‌نامند و نودهایی که مستقیماً به بلاک‌چین بیت‌کوین وصل شده و تمام قوانین بیت‌کوین را می‌پذیرند، فول نود نامیده می‌شوند در ادامه با مجله ارز دیجیتال همراه شوید .

پیشنهاد سردبیر

فول نود

یک فول نود همیشه بلاک‌ها (که هر یک حاوی تراکنش‌ها هستند) را دانلود می‌کند تا مستقیماً به بلاک‌چین متصل شده و پروتکل را اجرا کند. به‌عنوان مثال پروتکل بیت‌کوین شامل مفاد زیر است:

هر بلاک تعداد مشخصی از بیت‌کوین را می‌سازد که این عدد در حال حاضر ۱۲٫۵ است.
تراکنش‌ها باید حاوی امضای دیجیتال باشند.
تراکنش‌ها در فرمت مشخصی ایجاد شوند.

در شبکه‌ی بلاک‌چین، یک تراکنش فقط یک خروجی (Output) داشته باشد تا از «حمله‌ی دوبار خرج کردن» جلوگیری شود.
اگر در یکی از بلاک‌های شبکه‌ی بلاک‌چین یکی از قوانین پروتکل نقض شود، این تراکنش مطلقاً پذیرفته نمی‌شود؛ حتی اگر یکی از نودها تراکنش را تائید کند. این مهم‌ترین ویژگی فول نودهاست که کار درست را انجام می‌دهند. استخراج کنندگان قدرت محدودی دارند؛ آن‌ها با صرف قدرت محاسباتی بالا تراکنش‌ها را سازمان‌دهی و در صورت اشکال حذف کنند؛ دستگاه‌های استخراج‌کننده‌ی قوی می‌توانند حملات قوی را انجام دهند ولی چون فول نودها به یکسری قوانین متکی هستند این استخراج‌کنندگان نمی‌توانند در ساختار تراکنش‌ها تغییری ایجاد کنند و یا باعث نابودی شبکه شوند.

نودهایی که می‌خواهند پروتکل دیگری را دنبال کنند باید از بلاک‌چین بیت‌کوین جدا شوند و با تغییر در نرم‌افزار Bitcoin Core شبکه خود را بسازند. تغییر در هر قانون نیازمند یک هاردفورک است که بعضی از استخراج‌کننده‌ها و فول نودها به سمت قوانین جدید حرکت می‌کنند؛ این قوانین می‌تواند اولویت‌بندی استخراج‌کننده‌ها و نودها رو تغییر دهد.

هاردفورک

بیت‌کوین کش نمونه‌ای از هاردفورک بود. تمام فول نودهای شبکه باید از قوانین خاص شبکه تبعیت کنند تا هماهنگی ایجاد شود تا هرگونه باگ و مشکلات تراکنش را در شبکه را تکثیر کنند؛ در چنین حالتی ایجاد یک گره از ابتدا بسیار سخت و در صورت ایجاد بسیار خطرساز است. حداقل یک فول نود باید در هر لحظه همه‌ی تراکنش‌ها را دانلود کند و هر بلاکی که ایجاد می‌شود را در دفتر کل خود ذخیره کند.

به‌علاوه هر فول نود باید اطلاعات مربوط به تراکنش‌های خروجی که هنوز خرج نشدند تا وقتی‌که خرج شوند ذخیره شوند. به‌طور پیش‌فرض فول نودها در دوبار دانلود کردن تراکنش‌ها ناکارآمد هستند. کل فضایی که در فول نودها ذخیره‌سازی شده است در تاریخ ژوئن ۲۰۱۸ حدود ۱۷۳ گیگ بوده است که کمتر از دو گیگ آن مربوط به تراکنش‌هایی است که هنوز خرج نشده‌اند.

 

چرا باید از یک کیف‌پول فول نود استفاده کرد

استفاده از یک کیف‌پول فول نود تنها راهی است که می توانید از بیت‌کوین به روشی امن استفاده نمایید. به این ترتیب از رعایت و اجرای تمام قوانین بیت‌کوین اطمینان خواهید داشت. مثلا مطمئن هستید که کسی نمی تواند بیت‌کوینی را که صاحب آن نیست، مدعی شود یا این که یک پرداخت دوبار انجام شود. استفاده از کیف‌پول های نودهای کامل در حال حاضر ایمن ترین راه استفاده از بیت‌کوین هستند.

 

حریم خصوصی

بهترین راه برای داشتن کیف‌پول بیت‌کوین، داشتن اطلاعات در کامپیوتر است. بیشتر کیف‌پول‌های لایت باعث درز اطلاعات شما می‌شوند به دلیل اینکه سرور ثالثی اطلاعات شما مانند احراز هویت و آدرس شما را می‌خواهند. سرور الکتروم (Electrum) می‌تواند بفهمد کدام یک از آدرس‌ها برای شماست و آن‌ها را به هم مربوط کند.

 

امنیت

در لایت نود‌ها امکان فریب وجود دارد؛ ممکن است لایت نود تراکنشی را تائید کند که واقعاً تایید نشده‌است. این امر می‌تواند آسیب مالی جدی به اعتبار بعضی از سایت‌ها بزند. در مقابل لایت نود‌ها، فول نود‌ها بیشترین ضریب امنیت را دارند؛ برای همین توصیه می‌شود که چه برای کاربرد‌های تجاری و روزمره از فول نود‌ها استفاده شود.

 

خدمات شبکه

فول نودها می‌توانند خدماتی به دیگر شبکه‌ها و سایت‌ها ارائه کنند؛ که این خدمات برای لایت نودها هم مفید است. ازجمله این خدمات شامل موارد ذیل است:

لایت نودها برای ساخت تراکش از فول نودها استفاده می‌کنند؛ پس باوجود فول نودها، یک لایت نود برای ساخت تراکنش نیاز ندارد که دفتر کل را دانلود کند.
بلاک‌های جدیدی که ساخته‌شده را در اختیار نودهایی که برای مدتی آفلاین بوده‌است می‌دهند.
تراکنش‌ها را از کاربران به استخراج‌کننده‌گان انتقال می‌دهند.
تراکنش‌هایی که توسط استخراج‌کننده‌گان ساخته‌شده است را به نودهای دیگر انتقال می‌دهند.

 

و همچنین این مقالات را بخوانیم:

پیشنهاد سردبیر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.