توکن بت چیست؟

0

بت (BAT) یک توکن برای تبلیغات است. BAT مخفف Basic Attention Token است و مبنای آن میزان توجه کاربران است در مجله ارز دیجیتال پروژه توکن بت را به صورت کامل توضیح میدهیم .

پیشنهاد سردبیر

سیاکوین چیست؟

ایاس چیست؟

ترون چیست؟

مونرو چیست؟

پیدایش اینترنت و پیشرفت فناوری، نویدبخش ایجاد بازاری جدید در بستر نوظهور بود. منطقی که پیش از این در بازار آگهی‌دهندگان و منتشرکنندگان آگهی بود، به بستر جدید نیز منتقل شد. هر کسی که خدمات بهتری ارائه می‌داد، پاداشش را نیز دریافت می‌کرد. بازاریاب‌ها دسترسی راحت‌تری به داده‌های کاربران داشتند و یافتن کاربران هدف آسان‌تر از قبل شده بود.

 

توکن بت (BAT) چیست؟

اما مشکل بزرگی که وجود داشت، عدم تحقق این وعده‌ها بود. اکوسیستم تبلیغات آنلاین در طول دو دهه گذشته هر روز پیچیده‌تر از قبل شده و واسطه‌های بیشتری در آن دخیل شده‌اند. حریم خصوصی کاربران در این فضا از دست رفته و بدافزارها بیش از پیش آن‌ها را تهدید می‌کنند. دو غول بزرگ اینترنتی فیس‌بوک و گوگل که درآمد سرشار تبلیغات دیجیتال را قبضه کرده‌اند، به تنهایی ۷۳ درصد از سهم بازار تبلیغات آنلاین را به خود اختصاص داده‌اند.

در سایت بت چالش‌های پیش‌رو برای سه گروه کاربران، ناشران تبلیغ و آگهی‌دهندگان به صورت زیر تشریح شده است:

نزدیک به ۵۰ درصد از ترافیک اینترنت کاربران صرف تبلیغات و ردیاب‌ها می‌شود که هزینه‌ای بالغ بر ۲۳ دلار در ماه به او تحمیل می‌کند.
تبلیغات به طور میانگین حدود ۵ ثانیه از زمان بارگذاری صفحات در گوشی‌های همراه را به خود اختصاص می‌دهند.
تبلیغات عمر باتری گوشی‌ها را تا ۲۱ درصد کاهش می‌دهند.
زمانی که سایت‌ها میزبان بیش از ۷۰ ردیاب باشند، حریم خصوصی کاربران نقض می‌شود.
بدافزارها در طول سال گذشته ۱۳۲ درصد افزایش یافته‌اند.
ناشران تبلیغ صدمه می‌بینند
گوگل و فیس‌بوک ۷۳ درصد از درآمد تبلیغات و ۹۹ درصد رشد این حوزه را در دست دارند.
درآمد ناشران تبلیغ اخیراً ۶۶ درصد کاهش یافته است.
سال گذشته ربات‌های تبلیغ ۷.۲ میلیارد دلار از طریق کلاهبرداری خسارت زده‌اند.
بیش از ۶۰۰ میلیون گوشی و رایانه از برنامه‌های مسدودسازی تبلیغات استفاده می‌کنند.
ناشران تبلیغ به طور مداوم نمی‌توانند خدمات با ارزش اضافه شده را به صورت پولی درآورند.
آگهی‌دهندگان سرمایه از دست می‌دهند
آگهی‌دهندگان بابت پولی که می‌دهند اطلاعات مناسبی دریافت نمی‌کنند.
بازاریاب‌ها معمولاً توسط سایت‌های جعلی و ربات‌هایی که مرتکب کلاهبرداری می‌شوند، فریب می‌خورند.
یافتن کاربران هدف به نحو صحیح انجام نمی‌شود و کاربران به سمت نادیده‌گرفتن تبلیغات متمایل می‌شوند.
توکن بت دست واسطه‌ها را از فرایند تبلیغات کوتاه می‌کند. کاربران برای مشاهده تبلیغات پاداش می‌گیرند و ناشرات تبلیغ بخش غالب درآمد حاصل را مستقیماً دریافت می‌کنند. علاوه‌بر این بازگشت سرمایه آگهی‌دهندگان نیز بهبود یافته و با استفاده از بت اطلاعات دقیق‌تری برای تحلیل وجود خواهد داشت.

 

نگاهی به تاریخچه بت
توکن بت چیست؟

این پروژه به طور رسمی در ماه مارس ۲۰۱۷ معرفی شد و از این نظر یک پروژه جوان در حوزه ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. این پروژه ICO موفقی را در ماه می ۲۰۱۷ با جمع‌آوری ۳۵ میلیون دلار در تنها ۳۰ ثانیه تجربه کرد. موفقیت‌های پایدار تیم توسعه از آن زمان تاکنون ادامه داشته است. ساخت مرورگر بریو، اضافه کردن کیف پول بت به مرورگر و افزودن پشتیبانی برای توییچ و یوتیوب از موارد دست یافته تیم بت است.

مرورگر بریو در حال حاضر بیش از ۳ میلیون کاربر فعال ماهانه و ۱۸ هزار ناشر تبلیغات تایید شده دارد.

تیم بت از افراد سرشناسی تشکیل شده است که یکی از آن‌ها برندان آیک (Brendan Eich)، سازنده جاوا اسکریپت و موسس موزیلا و مرورگر فایرفاکس است.

همچنین پروژه از تیم مشاوره قدرتمندی برخوردار است که نام موسس زی‌کش و مدیر محصول کوین‌بیس در بین آن‌ها مشاهده می‌شود.

 

توکن بت چگونه کار می‌کند؟

مبنای کار توکن بت بر اساس میزان توجه (Attention) کاربران است. در مدل ارائه شده توسط تیم بت، توجه کاربران ارزشمند خواهد بود تا «آلودگی الکترونیکی» در صفحات وب برای کاربر اتفاق نیافتد. برای بهبود کارایی تبلیغات دیجیتال، پلتفرم و واحد مبادله جدیدی نیاز خواهد بود.

به همین منظور مرورگر جدید تحت عنوان بریو (Brave) توسط تیم بت توسعه یافته تا با تمرکز بر روی حریم خصوصی، مسدودکردن تبلیغات آزاردهنده و ردیاب‌ها تجربه جدیدی از وب‌گردی در اختیار کاربر قرار دهد.

در حال حاضر مرورگر بریو (Brave) تنها مرورگری است که از توکن بت برای مبادله ارزش استفاده می‌کند. این مرورگر توسط تیم بت توسعه یافته است.

بیسیک اتنشن توکن به صورت یک توکن کاربرد پذیر و بر پایه استاندارد ERC20 اتریوم است. طبق سایت بت، این توکن یک ارز دیجیتال، اوراق بهادار یا یک کالا نیست و تنها ابزاری برای مبادله ارزش بین سه گروه از افراد ذکر شده است.

توکن بت چیست؟

در این مدل با استفاده از قراردادهای هوشمند، تبلیغ‌دهندگان پرداخت‌های خود را با توکن انجام می‌دهند. آن‌ها توکن‌ها را در وضعیت قفل‌شده قرار می‌دهند تا کاربران پس از مشاهده آن بخشی از این توکن‌ها را دریافت کنند. مرورگر بریو نیز به عنوان کارمزد بخشی از توکن‌ها را برمی‌دارد. توکن‌های باقی‌مانده نیز به ناشر تبلیغات که آن را میزبانی کرده اختصاص می‌یابد.

شما به عنوان کاربر می‌توانید توکن‌های بت را به چند طریق خرج کنید. شما می‌توانید به تولیدکنندگان محتوا پاداش دهید، یا از آن برای دسترسی به مقاله‌ها و محصولات ممتاز به همراه خدمات داده و داشتن عکس‌های باکیفیت استفاده کنید. اکوسیستم بت با گسترش در زمینه پرداخت‌های خرد می‌تواند این توکن را در بخش دیدگاه‌ها یا رای‌دهی انجمن‌ها نیز به کار گیرد.

مرورگر بریو و مدل توکن بت نسبت به سیستم فعلی برای هر سه گروه مزایایی خواهد داشت:

کاربران با حفظ حریم خصوصی به گشت و گذار در وب می‌پردازند و به ازای توجهی که نشان می‌دهند، توکن‌های ارزشمند دریافت می‌کنند.
درآمد ناشران تبلیغ که به خاطر واسطه‌ها و ربات‌ها کاهش یافته بود، بار دیگر افزایش می‌یابد.
آگهی‌دهندگان داده‌های موثرتری دریافت می‌کنند و با استفاده از آن‌ها جامعه هدف خود را بهتر انتخاب می‌کنند.

 

مرورگر بریو (Brave)

بریو یک مرورگر منبع‌باز است که توسط تیم بت توسعه یافته و بر روی فاکتورهای حریم خصوصی، سرعت و مسدودسازی تبلیغات آزاردهنده و ردیاب‌ها به صورت خودکار تمرکز دارد. حتی اد بلاکرهای موجود بر روی مرورگرهای رایج نیز به تبلیغات و ردیاب‌ها اجازه نظارت بر روی رفتارهای شما را می‌دهند، اما مرورگر بریو جلوی آن‌ها را می‌گیرد.

توکن بت چیست؟

نقطه جالب استفاده از بریو، دفتر کل توزیع‌شده‌ای است که در پس‌زمینه اجرا می‌شود و سایت‌ها و محتواهایی که اغلب زمان خود را بر روی آن می‌گذرانید، ثبت می‌کند تا ناشران تبلیغ طبق آن توکن دریافت کنند.

هرچند این مرورگر تمامی توجهات شما را ضبط می‌کند، اما این اطلاعات کاملاً ناشناس بوده و اطلاعات شخصی شما هرگز از دستگاهتان خارج نمی‌شود. این مرورگر همچنین توجه معطوف شده شما به سوی تبلیغات را نیز اندازه‌گیری می‌کند.

ارزش توجهات شما برای هر تبلیغ به زمان نمایش آن و میزان پیکسل نمایش داده شده مرتبط با محتوا بستگی خواهد داشت.

توکن بت چیست؟

این مرورگر با استفاده از یادگیری ماشین ارزش توجه شما را برای تبلیغات مختلف ارزیابی می‌کند تا تبلیغات مناسب و مرتبط کاربر نمایش داده شوند.

بیش از ۱۵۰ ناشر تبلیغ با همکاری با بت، به بریو پیمنت که سرویس پرداخت خرد در مرورگر بریو است، ملحق شده‌اند. برخی از این ناشران سرشناس Wikihow، Archive.org و مجله اسمشینگ هستند. البته با رشد این پلتفرم باید منتظر اعلام همکاری‌های بزرگتر و بیشتر بعدی بود.

 

تعداد سکه‌های بت

تعداد سکه‌های در گردش این توکن در حال حاضر حدود ۱,۲۳۰,۰۰۰,۰۰۰ عدد است. از طرفی تیم توسعه بت ۳۰۰ میلیون توکن به استخر رشد کاربر (UGP) که برای جذب کاربران به سوی مرورگر بریو است، اختصاص داده است.

بیشتر ارزهای دیجیتال از الگوریتم‌های اثبات کار یا اثبات سهام برای اضافه کردن سکه‌های جدید به شبکه استفاده می‌کنند اما سازوکار توکن بت متفاوت بوده و با خالی شدن استخر رشد کاربر دیگر توکن جدیدی وارد گردش نخواهد شد.

تیم بت از ژوئن ۲۰۱۸ به کاربرانی که از مرورگر استفاده می‌کنند، توکن رایگان اهدا کرده است. اما تنها روش استفاده از این توکن‌ها خرج کردن آن درون مرورگر و استفاده از سرویس‌ها مختلف است؛ در غیر اینصورت پس از گذشت ۹۰ روز این تون‌ها به استخر برخواهند گشتک.

 

قیمت توکن بت

این توکن در اواسط سال ۲۰۱۷ به بازار عرضه شد و در آن زمان تا ۰.۲۸ دلار افزایش یافت. بیشترین رشد این توکن به ماه ژانویه برمی‌گردد که قیمت هر واحد آن به ۰.۸۶ دلار نیز رسید. از نکات جالبی که تا به اینجای کار درباره توکن بت وجود دارد، نوسان نسبتاً کم آن در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال بوده است.

در حالی که سایر ارزهای دیجیتال در ماه دسامبر و ژانویه سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ رشدهای عجیب غریب ۱۰ تا حتی ۱۰۰ برابری را تجربه کردند و در سال ۲۰۱۸ قریب به بیش از ۹۰ درصد ارزش خود را از دست دادند، اما رفتار این توکن در برابر بیت کوین بیانگر یک ثبات نسبی در بازار ارزهای دیجیتال بوده است. علت این امر را نیز می‌توان به نزدیک شدن توکن به اهداف خود در امر کاربردی شدن ربط داد.

 

کیف پول توکن بت

از آنجا که این توکن بر پایه استاندارد ERC20 اتریوم است، آن را می‌توان در تمامی کیف پول‌هایی که از استاندارد ERC20 پشتیبانی می‌کنند، ذخیره کرد. کیف پول‌های غیررسمی بسیاری برای ذخیره این نوع توکن‌ها وجود دارد اما شناخته‌شده‌ترین کیف پول برای ذخیره آن‌ها کیف پول مای‌اتر‌ولت است.

این کیف پول برای پلتفرم‌های آندروید و آی‌اواس نیز ارائه شده و برای نسخه وب موجود است.

پیشنهاد سردبیر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.