کاربرد بلاک چین در انرژی

0

فناوری اطلاعات سایبریان؛ کارشناسان بر این باورند که فناوری بلاک‌چین یک دفتر دیجیتالی است ومی‌تواند بخش انرژی را با استفاده از قراردادهای هوشمند و قابلیت همکاری سیستم تغییر دهد در مجله ارز دیجیتال به بررسی کاربرد بلاک چین در صنعت و انرژی میپردازیم .

پیشنهاد سردبیر

فناوری بلاک‌چین قابلیت ایجاد تغییرات گسترده در حوزه تامین و انتقال انرژی را داراست. صنایع مرتبط با حوزه انرژی همواره با بهره‌گیری از راه‌کارهای خلاقانه‌ای مانند به کارگیری سلول‌های خورشیدی، ابزارهای الکتریکی و بسیاری از روش‌های دیگر، سعی در بهینه‌سازی مصرف انرژی داشته اند. در حال حاضر، با داغ شدن تب بلاک‌چین، نوبت به این رسیده که از ظرفیت‌ها و امکانات قابل توجه این تکنولوژی استفاده کنیم و تغییراتی اساسی در دنیای انرژی و صنایع وابسته به آن بوجود آوریم.

در میان انبوه طرح‌ها و استارت‌آپ‌های مختلفی که در حوزه انرژی و بلاک‌چین فعالیت می‌کنند، مسئله پایداری انرژی کمتر از سایر موضوعات مورد توجه قرار گرفته است. با این وجود، باز هم می‌توان مدل‌های کسب و کاری ایجاد کرد که با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین، در راستای حفظ محیط زیست و ایجاد انرژی پایدار فعالیت می‌کنند. تاکنون، کسب‌و‌کارهای زیادی در دنیا معرفی شده‌اند که در حوزه انرژی طرح‌های جالبی ارائه ‌داده‌اند و سعی بر این دارند که با بهره‌گیری از بلاک‌چین، بازارهای انرژی را دستخوش تغییر کنند و مفاهیمی مانند انرژی قابل بازیافت را به بلاک‌چین و فناوری‌های آن پیوند دهند. در ادامه این مقاله با بخش‌های مختلف بازار و صنایع انرژی و یک مدل کسب‌و‌کار برای پیوند دادن این بخش‌ها از طریق بلاک‌چین آشنا خواهید شد.

 

مدل‌های کسب‌و‌کار انرژی و بلاک‌چین

یکی از فناوری‌های مورد توجه در بلاک‌چین، فناوری دفترکل توزیع‌شده (DLT) است که امکان بهبود وضعیت کسب‌و‌کارهای مرتبط با حوزه انرژی را فراهم می‌سازد. بر همین اساس، افزایش بهره‌وری و مدیریت بهتر انرژی با استفاده از بلاک‌چین، از طریق قابلیت ردیابی انرژی در نقاط مختلف یک شبکه امکان پذیر می‌شود. علاوه بر قابلیت پیگیری روند مصرف انرژی با شبکه بلاک‌چین، این فناوری قابلیت‌هایی در زمینه توزیع انرژی تجدیدپذیر هم ارائه کرده است. به کارگیری بلاک‌چین و مزایای آن در بخش‌های پرحاشیه صنعت انرژی مانند حوزه نفت و گاز، باعث بهبود در مدل‌های کسب‌و‌کارشان خواهد شد. (در مقاله کاربرد بلاک چین در صنعت نفت و گاز به تفصیل در مورد آن صحبت کردیم).

بطور کلی، هر صنعتی که دارای بازایگران متعدد و فرآیند‌های کاری پیچیده است می ‌تواند از مزایای بلاک‌چین برای بهبود شرایط سیستم خود بهره‌مند شود. به عنوان مثال، نفت یکی از کالاهای پر اهمیت است که در سطح جهانی مبادله و معامله می‌شود. برای مدیریت هر چه بهتر کسب‌و‌کارهای مرتبط با آن، به شبکه‌ای نیاز داریم که در آن بازیگران مختلف، قوانین معاملات و مسائل مرتبط با بشکه‌های نفتی را هماهنگ کنند و قابلیت مدیریت و ارتباط با یکدیگر را داشته باشند. خوشبختانه بسیاری از شرکت‌های بزرگ نفتی به دنبال سرمایه‌گذاری در حوزه بلاک‌چین هستند.

چراکه فناوری‌های مرتبط با بلاک‌چین می‌تواند بر روی کاهش هزینه‌ها و افزایش پایداری محیط زیست اثرات مثبتی بگذارد. شرکت‌های فعال در حوزه نفت و گاز در تعریف فرآیند‌های کاری خود بر روی مباحثی مانند حریم خصوصی و درز پیدا نکردن اطلاعات تراکنش‌‌های مالی بسیار حساس هستند. به همین علت می‌توانند پیش‌بینی کرد که هرچه بیشتر به سوی استفاده از شبکه‌های بلاک‌چین خصوصی جهت مدیریت امور خود روی آورند.

 

مزایای اصلی استفاده از بلاک‌چین در بخش انرژی عبارت‌اند از:

کاهش هزینه‌ها
کمک به پایداری محیط زیست
افزایش شفاف‌سازی برای ذی‌نفعان بازار انرژی بدون از بین بردن حریم خصوصی‌ آن‌ها

استفاده از بلاک‌چین در بازار انرژی
از بلاک‌چین می‌توان در کسب‌وکارهای مختلف بازار انرژی بهره برد، این حوزه‌ها بطورکلی به ۸ بخش تقسیم می‌شوند:

توزیع برق در مقیاس بزرگ
معاملات فرد به فرد انرژی
مدیریت داده‌های انرژی
معاملات کالا در بازار انرژی
تامین انرژی
کشف منابع نفتی و گازی
ذخیره و انتقال منابع نفتی و گازی
مدیریت و فروش منابع نفتی پالایش‌شده

 

کاربرد بلاک‌چین برای توزیع برق در مقیاس بزرگ

در صنعت برق، شرکت‌هایی که خواهان استفاده از فناوری بلاک‌چین در مدل‌های کسب‌و‌کار خود هستند، این موضوع را با ایجاد پیوند میان مصرف‌کنندگان نهایی و شبکه بلاک‌چین دنبال می‌کنند. ترکیب فناوری‌ بلاک‌چین و اینترنت اشیا برای مصرف‌کنندگان و مشتریان نهایی این امکان را فراهم می‌کند که انرژی مورد نیازشان را بطور مستقیما از شبکه توزیع دریافت کنند و دیگر نیازی به خرده‌فروشان در حیطه تامین انرژی وجود نداشته باشد.

گریدپلاس (+ Grid) یکی از شرکت‌هایی است که با استفاده از بلاک‌چین، اقدامات جالبی را برای توزیع عمده برق آغاز کرده است. نقش خرده‌فروشان در شبکه زیرساختی گریدپلاس بسیار کمرنگ است و از آنها فقط برای اموری مانند سنجش میزان مصرف و تهیه قبوض استفاده می‌شود. +Grid با اتصال مستقیم مصرف‌کنندگان نهایی به شبکه برق، به آنها اجازه می‌دهد تا با ارز دیجیتال اتریوم نسبت به خرید انرژی با قیمت مطلوب‌شان اقدام کنند. این کار باعث می‌شود تا بهره‌وری شبکه توزیع افزایش بیشتری پیدا کند و هزینه‌های شبکه بطور چشمگیری کاهش یابد.

 

کاربرد بلاک‌چین در معاملات فرد به فرد انرژی

کاربرد بلاک چین در حوزه انرژی فقط به شرکت‌های توزیع محدود نمی‌شود. بلاک‌چین در معاملات و قراردادهای فرد به فرد کاربردها و مزایای قابل توجهی دارد. بازار انرژی فرد به فرد، یک شبکه‌ی اشتراکی است که در آن افراد نسبت به خرید و فروش انرژی‌های مازاد با یکدیگر می‌پردازند. عدم وجود ناظرین و هسته‌های مرکزی مدیریتی در شبکه‌های مبتنی بر بلاک‌چین، فعالیت افراد حاضر در بازارهای انرژی را تسهیل می‌بخشد.

اغلب استارت‌آپ‌های فعال در حوزه مبادلات انرژی فرد به فرد، از پلتفرم اتریوم استفاده می‌کنند. به کمک قراردادهای هوشمند شبکه اتریوم، حتی افرادی که به صورت انفرادی در حوزه انرژی فعال هستند نیز می‌توانند به شکل مستقل خرید و فروش انجام دهند. به عنوان مثال، شرکت استرالیایی پاور لجر (Power Ledger)، شبکه‌ای همتا به همتا ایجاد کرده که تولیدکنندگان انرژی، توسط یک شبکه بلاک‌چین می‌توانند انرژی مازاد خود را با یکدیگر مبادله کنند.

 

استفاده از بلاک‌چین برای مدیریت داده‌های انرژی

فناوری بلاک‌چین امکان کنترل بهتر منابع انرژی را برای مصرف‌کنندگان فراهم می‌کند. در واقع یک دفتر کل غیر متمرکز که امکان تغییر اطلاعات و داده‌ها در آن وجود ندارد، داده‌های مصرف انرژی را به شکلی امن و به صورت لحظه‌ای (Real Time) مدیریت می‌کند. در این فرآیند اطلاعات مختلف بازار انرژی نظیر قیمت بازار، هزینه‌های حاشیه‌ای، قیمت سوخت و اطلاعاتی در حوزه مزایای بلاک‌چین قانونی می‌شوند. در آوریل سال ۲۰۱۸، شرکت سی‌ان‌ای (CNE)، اعلام کرد که پروژه‌ای مبتنی بر بلاک‌چین را آغاز کرده است و از شبکه اتریوم در جهت ثبت، ذخیره‌سازی و پیگیری داده‌های مرتبط با انرژی استفاده خواهد کرد.

در حوزه انرژی، گاهی ‌اوقات داده‌ها به صورت عامدانه و یا به شکل سهوی دچار تغییرات می‌شوند. برای رفع این مشکلات و شفاف‌سازی بیشتر، می‌تواند از راهکارهای بلاک چینی در مسیر مدیریت داده‌های مرتبط با انرژی استفاده نمود. مزیت انجام معاملات مرتبط با انرژی بر بستر بلاک چین این است که به خاطر عمومی بودن انتشار اطلاعات یعنی منتشر شدن آنها در سطحی عمومی و امکان دیدن تراکنش‌ها در شبکه بلاک‌چین، سوء استفاده از خرید و فروش انرژی به حداقل می‌رسد.

 

بلاک‌چین در معاملات کالا و بازار انرژی

فرآیند خرید و فروش و انجام معاملات در بازار انرژی، با استفاده از بلاک‌چین سر و سامان بهتری به خود می‌گیرد. از آنجایی که هزینه‌های زیادی برای معاملات انرژی صرف می‌شود، بهره‌گیری از فناوری بلاک‌چین برای مدیریت معاملات و تبادلات انرژی سبب بالا رفتن سرعت معاملات و افزایش امنیت و بهره‌وری سیستم‌ها خواهد شد.

استفاده از بلاک‌چین در صنعت نفت و گاز می‌تواند بطور محسوسی هزینه‌ها را کاهش دهد. مدیریت داده‌ها، کارکنان و بسیاری از موارد ارتباطی دیگر از طریق این فناوری ساده‌تر و سریع‌تر می‌شود. گروه بی‌تی‌ال (BTL Group)، شرکتی است که از بلاک‌چین در مدل کسب‌وکار خود استفاده می‌کند. این شرکت اعلام کرده است که استفاده از بلاک‌چین در تجهیز و پیگیری معاملات انرژی باعث شده تا هزینه‌های شرکت بین ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش پیدا کند. به کمک فناوری‌های بلاک‌چین، قراردادهای مختلف و معاملات و فرایندهای گوناگون کم‌هزینه‌تر و سریع‌تر و البته شفاف‌تر انجام می‌گیرد.

 

بلاک‌چین و تامین انرژی

شرکت‌های تامین‌کننده انرژی، شرکت‌های بزرگی هستند که اشکال مختلف انرژی را از نیروگاه‌ها و منابع تولید انرژی تامین و تولید می‌کنند. این شرکت‌ها از نقطه نظر خدمات مالی و صنایع بانکی با هم در رقابت نیستند. همکاری و تعامل این شرکت‌ها بیشتر از رقابت است. به همین دلیل استفاده از بلاک‌چین در مدل‌های کسب‌و‌کارشان می‌تواند بسیار مفید باشد.

گرین‌تک مدیا (Green Tech Media)، یکی از شرکت‌هایی است که فعالیت خود را در حوزه تجزیه و تحلیل انرژی پاک، با استفاده از بلاک‌چین گسترش داده است. این شرکت با به کارگیری بلاک چین و پلتفرم اتریوم، اطلاعات مبادلات انرژی را از منابع مختلف و ابزارهای گوناگون دریافت کرده و آنها را مورد پردازش قرار می‌دهد. تامین‌کنندگان انرژی می‌توانند از شبکه بلاک‌چین گرین‌تک مدیا برای ایجاد سیستمی استفاده کنند که داده‌ها در آن قابلیت تبادل دارد. دفتر کل توزیع‌شده در بلاک‌چین و فناوری‌های مرتبط با آن به تبادل اطلاعات میان شرکت‌های تامین انرژی مختلف کمک شایانی می‌کند.

 

کاربرد بلاک‌چین در کشف منابع نفتی و گازی

در حوزه کشف و بهره‌برداری از منابع نفتی و گازی، چهار ذی‌نفع اصلی وجود دارند؛

شرکت‌های ملی و دولتی
شرکت‌های بزرگ و مستقل
شرکت‌های کوچک و مستقل
شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات کشف منابع
ارتباط میان این ذی‌نفعان باعث ایجاد یک مسیر پیچیده و طولانی می‌شود، به همین دلیل به فناوری‌هایی نیاز داریم که ارتباط و انتقال داده‌ها میان این ذی‌نفعان را تسهیل و تسریع کند. استفاده از فناوری بلاک‌چین سبب بهینه‌سازی داده‌ها در ارتباطات چندجانبه صنایع انرژی خواهد شد.

علاوه بر موضوع کشف منابع نفتی و گازی، فرآیند ذخیره و انتقال انرژی نیز با روابطی پیچیده‌ای انجام می‌شود. در این بخش از فعالیت‌های مرتبط با انرژی هم نیاز به اشتراک‌گذاری داده‌ها و پیگیری دارایی‌ها وجود دارد و یک شبکه امن و شفاف مانند بلاک‌چین می‌تواند به دقت و سرعت پیگیری امور را انجام دهد.

 

استفاده از بلاک‌چین برای مبادلات و معاملات نفتی

استفاده از بلاک‌چین در حوزه‌های مختلف صنعت انرژی بسیار کارآمد و مفید است. استارت‌آپ آندیفلو (Ondiflo) نمونه‌ای بارز از کسب‌و‌کارهای مبتنی بر بلاک‌چین است که به ایجاد اتوماسیون برای مبادلات و معاملات نفتی می‌پردازد. بلاک‌چین در کنار اینترنت اشیا می‌تواند به خودکارسازی و اتوماسیون معاملات و مبادلات نفتی سر و سامان دهد. آندیفلو از طریق بلاک‌چین، فرآیند پرداختی برای حمل و نقل سیالات را خودکارسازی (اتوماسیون)‌ کرده است. در واقع، این شرکت در صنایع نفت و گاز، پلتفرمی به وجود آورده که تمام شرکت‌های مرتبط با ارائه خدمات نفت و گاز و حمل و نقل انرژی می‌توانند از طریق آن به تبادل امور مالی و داده‌های مختلف دیگر بپردازند. این به اشتراک‌گذاری داده‌ها و ارتباطات میان بخش‌های مختلف بازار انرژی در پلت‌فرم شرکت آندیفلو از طریق بلاک‌چین صورت می‌گیرد و به همین خاطر است که داده‌های موجود در شبکه در صحت و سلامت کامل هستند و هیچ‌گونه تغییر و دست‌کاری در آنها اتفاق نمی‌افتد.

آندیفلو (Ondiflo)، یک دفتر کل تغییرناپذیر (لجر – Ledger) است که با ایجاد بلاک‌چین خصوصی خود بر بستر شبکه اتریوم، سطحی از امنیت را برای تولیدکنندگان، شرکت‌های تامین انرژی و بطور کلی اکوسیستم نفت و گاز فراهم کرده تا تمامی آن‌ها قادر باشند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و دست به معاملات و تبادلات شفاف و قابل پیگیری بزنند.

به طور روزانه، چیزی بالغ بر ۱۲.۵ میلیون بشکه نفت در دنیا تولید می‌شود. نقل و انتقالات بشکه‌های نفتی نیازمند اقدامات و عملیات پشتیبانی و لجیستیک گسترده‌ای است. بر اساس قوانین و مقررات حاکم بر حمل و نقل امور مختلف مرتبط با حوزه انرژی، قابلیت ردیابی انرژی مقوله‌ای بسیار مهم به شمار می‌رود. با این حال پیگیری نقل و انتقالات انرژی بدون وجود شبکه‌های گسترده‌ای مانند بلاک‌چین که توانایی مدیریت حجم وسیعی از داده‌ها را از طریق کدهای رایانه‌ای دارند، بسیار دشوار است و در آنها خطاهای انسانی متعددی هم به وجود می‌آید. در نتیجه تراکنش‌ها، ارتباطات و مبادلات فرد به فرد (P2P) نیز در صنعت انرژی کند پیش می‌رود. اما با کمک آندیفلو روند ارتباطات در بخش حمل و نقل و مبادلات انرژی سریع و ساده می‌شود.

کاربرد بلاک چین در انرژی

پلتفرم استفاده از بلاک‌چین در صنایع انرژی

ارتباط میان ذی‌نفعان بازار در صنایع انرژی در سراسر دنیا با نواقص و محدودیت‌های زیادی رو به روست. امور مالی، نقل و انتقال اطلاعات در بازار تبادلات انرژی و موضوعات دیگر باعث شده تا مقوله انرژی‌های نفت و گاز دارای صنایع عجیب و غریبی شود که مدیریت بخش‌های مختلف آن در برخی ‌اوقات بسیار دشوار است. استفاده پلتفرم آندیفلو از تکنولوژی بلاک‌چین باعث شده است تا داده‌ها و ارتباطات میان بخش‌های مختلف بازار انرژی و صنایع مربوط به آن نظیر تولیدکنندگان انرژی، بخش پالایش انرژی، حمل و نقل و توزیع اطلاعات میان بخش‌های گوناگون به سادگی صورت گیرد. بهینه‌سازی تبادل اطلاعات در بستر بلاک‌چین میان بخش‌ها و ذی‌نفعان مختلف صنایع انرژی مزایای زیادی به همراه می‌آورد.

به موجب مزایای بلاک‌چین، تمامی اطلاعات مرتبط با فرایندهای پرداخت میان تولیدکنندگان انرژی، نیروهای حمل و نقل، زنجیره تامین امور مالی و داده‌های اینترنت اشیا که بخش‌های مختلف زنجیره تامین انرژی را قابل ردیابی می‌کند، بر روی شبکه بلاک‌چین قرار می‌گیرند. کیفیت، کمیت و ردیابی انرژی و حمل و نقل آن هم از طریق فناوری‌های اینترنت اشیا کنترل می‌شود. قراردادهای هوشمند هم برای بخش‌های مختلف بازار و صنعت انرژی امکان تبادل و تعامل را فراهم می سازد.

در بخش‌های مختلف صنعت انرژی از اینترنت اشیا و قرار دادن داده‌ها و اطلاعات آن بر روی بستر بلاک‌چین استفاده می‌شود. از آنجایی که بسیاری از ذی‌نفعان بازار انرژی هنوز با مفهوم و عملکرد بلاک‌چین به طور دقیق آشنایی ندارند، آندیفلو (Ondiflo) یک کنسرسیوم برای ذی‌نفعانی تعریف می‌کند که هر یک در زمینه صنایع انرژی نقشی را بر عهده دارند.کنسرسیوم، یعنی تشکیل گروهی از اعضای مختلف یک صنعت و بازار که با به اشتراک‌گذاری منابع، کاهش هزینه‌های مالی و استفاده از یک شبکه مشترک در سودآوری بخش‌های مختلف بازار نقش موثری ایفا می‌کنند.

آندیفلو (Ondiflo) نیز برای جلب نظر بخش‌های مختلف بازار انرژی در پی تشکیل کنسرسیومی است که در آن تمامی بخش‌های بازار انرژی مانند تامین‌کنندگان، بانک‌ها، موسسات مالی، شرکت‌های پالایش نفت و گاز، شرکت‌های حمل و نقل و تمامی ذی‌نفعان دیگر با هم از امتیازاتی بهره می‌برند و نوعی تعامل میان آنها شکل می‌گیرد.

 

مزیت استفاده از بلاک‌چین در بخش های مختلف صنایع انرژی

توافق بخش‌های مختلف بازار انرژی برای بکارگیری بلاک‌چین، سبب شکل‌گیری استانداردها و معیارهایی می‌شود که مدیریت داده‌ها و ایجاد ارتباطات میان بخش‌های مختلف صنعت را ساده و سریع می‌سازد. یک مدل کنسرسیوم، استانداردهایی را تولید می‌کند که تمام بازیگران صنعت انرژی مجبور به رعایت آن هستند. با توجه به این استارنداردها، هر بخش از بازار انرژی به خوبی می‌داند که باید چه داده‌ها و اطلاعاتی را از سوی خود در بلاک‌چین به اشتراک بگذارد و از همین رو، اختلافات و سوء استفاده از داده‌ها و اطلاعات به حداقل میزان ممکن می‌رسد.

پلتفرم Ondiflo خواهان جمع کردن استخراج‌کنندگان بازار نفت و گاز، شرکت‌های ارائه خدمات استخراج و پالایش نفت و گاز، شرکت‌های حمل و نقل، شرکت‌های انتقال انرژی با خطوط لوله، بانک‌ها و موسسات مالی و هر بازیگر دیگری است که در حوزه انرژی نفت و گاز مشغول به فعالیت است.

کاربرد بلاک چین در انرژی

مدل کسب‌و‌کار نوین آندیفلو (Ondiflo) در صنایع انرژی

فرض کنید که قرار است، در صنایع نفت و گاز ۱۳۰ بشکه نفت از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر از جهان منتقل شوند. اتصال میان این دو نقطه نیازمند تبادل داده‌های مختلف و پیچیده‌ای است. در این فرایند اطلاعاتی نظیر فاصله میان دو نقطه و مسیر طی شده،‌ اندازه‌گیری محتویات تانکرها و بشکه‌ها، مکان‌یابی و موقعیت‌یابی هر محموله حمل و اطلاعاتی از این دست مورد نیاز است. حال اگر تمامی این داده‌ها و اطلاعات بر روی شبکه بلاک‌چین به ثبت برسند، امکان پردازش و تحلیل‌ آن‌ها به سرعت افزایش می‌یابد. ضمن اینکه دیگر نیاز به نیروهای انسانی نخواهد بود و خطاهای آنها هم در جریان محاسبات و تحلیل‌های اطلاعاتی به وقوع نمی‌پیوندد.

به کمک فناوری بلاک‌چین، تمام بخش‌های حاضر در بازار و صنایع انرژی که در بخش نخست این مقاله عنوان شد، با یکدیگر در ارتباط قرار می‌گیرند. البته استارتاپ‌هایی مانند آندیفلو همچون سایر رقبای خود در هر صنعت و بازار دیگری نیازمند جذب سرمایه هستند. یکی از راه‌های جذب سرمایه برای استارتاپ‌های این‌چنینی مذاکره با شرکت‌های ذی‌نفعی است که در چرخه صنایع انرژی مشارکت دارند. قانع کردن آنها برای پیوستن به چنین طرحی با ترسیم چشم‌انداز طرح، در به اشتراک‌گذاری داده‌ها و اطلاعات و در نتیجه کاهش هزینه‌ها برای هر یک از ذی‌نفعان، شفافیت عملیات مختلف و سریع‌تر شدن امور میسر است.

 

ویژگی به کارگیری بلاک‌چین در مدل‌های کسب‌و‌کار انرژی

یکی از مهم‌ترین ابعاد و کاربردهای بلاک‌چین که نزد عموم شناخته شده است، رمزارزهایی هستند که در بخش اقتصاد و بازرگانی مورد توجه قرار گرفته‌اند. اما کاربردهای کلان دیگری نیز در این فناوری جدید وجود دارد که مدیریت داده‌ها و ارتباطات اطلاعاتی میان چندین ذی‌نفع، از مهم‌ترین آنهاست. به مدد بلاک‌چین در صنایع مختلف از جمله بازار انرژی‌هایی مانند نفت و گاز، امکان شکل‌گیری ارتباط میان ابزارها، وسایل، سیستم‌ها و افراد وجود دارد. از آنجایی که این ارتباط در بستر بلاک‌چین صورت می‌گیرد، امکان کلاه‌برداری و ایجاد تغییرات در سیستم اطلاعاتی و ارتباطی نیز از میان می‌رود.

 

روند فعالیت آندیفلو (Ondiflo) در استفاده از بلاک‌چین

هدف آندیفلو (Ondiflo) از به کارگیری بلاک‌چین در مدل کسب‌و‌کاری خود، ایجاد ارتباط میان بزرگ‌ترین بازیگران بازار نفت و گاز با کوچک‌ترین ذی‌نفعان این بازار مثلا شرکت‌های کوچک حمل و نقل است. در نخستین طرح آزمایشی این شرکت، همکاری‌هایی با شرکت‌های بزرگ، متوسط و کوچک در حوزه حمل و نقل صورت گرفته و نیازها و ملزومات کاری هر یک در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گرفته است.

جمع‌آوری سرمایه برای پیش‌برد اهداف شرکت در راستای تکمیل برنامه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در مسیر رشد مدل کسب‌و‌کار و پیوند دادن بخش‌های مختلف بازار به یکدیگر، امری دشواری است. پیوندی که نیاز به راضی کردن شرکت‌ها و ذی‌نفعان مختلف بازار نفت و گاز برای به اشتراک گذاشتن داده‌های‌شان دارد. آندیفلو هم در گام‌های نخست خود برای شکل‌دهی به کنسرسیومی از ذی‌نفعان، از آنها درخواست کرده بود که اعلام کنند چه اطلاعاتی از کسب‌و‌کار خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند و ورود به چه زمینه‌هایی برای اشتراک‌گذاری اطلاعات برای‌شان غیرممکن است.

بدیهی است که در ابتدای مسیر، پاسخ کسب‌و‌کارهای مختلف به این پرسش، چیزی جز یک سکوت ممتد نبوده است. اما به مرور زمان و با توجیه شدن ذی‌نفعان از سوددهی شرکت در یک ارتباط مبتنی بر بلاک چین، کم‌کم برخی از آنها راضی به فاش کردن داده‌ها و اطلاعاتی عمومی و غیرحساس و غیراستراتژیک شدند. منظور از داده‌های غیرحساس و غیراستراتژیک، داده‌ها و اطلاعاتی است که با فاش شدن آنها، بنیان‌های تصمیم‌گیری یک شرکت برملا نمی‌شود.

 

چشم‌انداز پیش روی حضور بلاک‌چین در صنایع انرژی

پلتفرم آندیفلو (Ondiflo) و سایر پلتفرم‌هایی که سعی بر ایجاد مدلی از کسب‌و‌کار مبتنی بر بلاک‌چین در صنایع و بازارهای انرژی دارند، همواره باید تلاش خود را برای قانع کردن ذی‌نفعان به کار بگیرند. ارائه امتیازات از طریق بستر بلاک‌چین، به ذی‌نفعانی که عملکرد مطلوبی دارند، یکی از عوامل ترغیب‌کننده آنها برای حضور و تداوم فعالیت در شبکه به شمار می‌رود. کسب‌و‌کارهای مشابه آندیفلو باید بدانند که برنامه‌های ایده‌آلی که روی کاغذ طرح می‌کنند احتمالا در واقعیت به سادگی و سرعت دلخواه‌شان پیش نمی‌رود اما ممارست و پایداری در راه به‌ کارگیری فناوری‌های نوظهوری مانند بلاک‌چین، در بلندمدت سودی چشم‌گیر برای تمامی ذی‌نفعانی خواهد داشت که به نوعی در این راه همراه بوده‌اند.

پیشنهاد سردبیر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.