ارتباط بیت‌کوین و بلاک‌چین

0

حتی اگر در فضای ارزهای دیجیتال فعالیت زیادی نداشته باشید عبارت‌های بیت‌کوین و بلاک‌چین زیاد به گوشتان خورده است در این نوشته از مجله ارز دیجیتال ارتباط بیت‌کوین و بلاک‌چین را برای شما شرح می‌دهیم .

بیت‌کوین نرم افزار متن‌بازی است که از سال ۲۰۰۹ شروع به کار کرد و بلاک‌چین مفهومی برگرفته از بیت‌کوین است که سال‌ها بعد برای پیاده کردن بستری جهت حذف واسطه‌ها، برقراری اعتماد و کاهش هزینه‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌ها به سراغش رفتند. بلاک‌چین مفهومی جامع‌تر از بیت‌کوین است که در صنایع مختلف امکان استفاده از آن وجود دارد و بیت‌کوین تنها یکی از کاربردهای اصلی بلاک‌چین به حساب می‌آید.

 

بیت‌‌کوین و بلاک‌چین چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

بیت‌کوین که از آن به عنوان نوعی ارز دیجیتال یاد می‌شود، قابل کنترل و تحت اختیار دولت‌ها نیست. این پول الکترونیک توسط ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ معرفی و در سال ۲۰۰۹ آغاز به کار کرد. هدف ایجاد این ارز دیجیتال از زبان خالق آن، ایجاد پولی بدون نیاز به اعتماد کردن به یکدیگر حین استفاده از آن بود.

پس از گذشت چند سال از راه‌اندازی بیت‌کوین، برخی قابلیت‌های اساسی آن مانند تغییرناپذیر بودن اطلاعات ثبت شده و عدم نیاز به اعتماد به ایجاد فناوری دفتر کل توزیع شده‌ای ختم شد که فناوری بلاک‌چین یکی از محصولات آن به شمار می‌رفت.

برای توضیح ساده تفاوت میان بیت‌کوین و بلاک‌چین به این مثال توجه کنید:

سایت‌های زیادی در اینترنت وجود دارد که یک دسته از این سایت‌ها موتورهای جستجو هستند. در این میان گوگل یکی از نمونه‌های معروف موتورهای جستجو است.

به طرز مشابهی، بلاک‌چین نیز فناوری‌ای است که برای ثبت اطلاعات از آن استفاده می‌شود. ارزهای دیجیتال دسته‌ای از کاربردهای بلاک‌چین هستند و در این میان بیت‌کوین مشهورترین و اولین ارز دیجیتال است.

 

مفهوم بلاک‌چین چیست؟

طراحی بیشتر بلاک‌چین‌ها به صورت دفترکل توزیع شده است. به عبارت ساده بلاک‌چین، نسخه دیجیتال یک دفتر کل حاوی سوابق است که اطلاعات را ذخیره می‌کند و همه آن را در اختیار دارند.

اگر بخواهیم کمی پیچیده‌تر توضیح دهیم، بلاک‌چین زنجیره‌ای از بلاک‌های به هم پیوسته است که توسط رمزنگاری از دستکاری شدن در امان هستند. از بلاک‌چین می‌توان به جز فعالیت‌های مالی و اقتصادی، در صنایع دیگر نیز استفاده کرد. مورد استفاده بلاک‌چین در ارزهای دیجیتال، نگهداری سوابق تراکنش‌ها و تمامی پرداخت‌های تاییدشده است.

منظور از توزیع شده و غیرمتمرکز در توصیف یک بلاک‌چین، نحوه پیاده‌ کردن و ساختار آن است. برای بهتر متوجه شدن غیرمتمرکز بودن، به نحوه نگهداری سوابق خانه‌های فروخته شده یا اجاره رفته در مشاور املاکی‌ها توجه کنید. صاحب مشاور املاک کسی است که این دفتر را کنترل می‌کند و می‌تواند اطلاعات آن را تغییر دهد.

برای اینکه توزیع شده را هم بهتر درک کنید، تصور کنید که برای مغازه اتفاقی افتاده و برای مثال آتش گرفته است. در این صورت سوابق معاملات نیز به دلیل آنکه تنها یکجا ثبت و نگهداری شده در خطر خواهند بود.

اما در صورت غیرمتمرکز بودن و توزیع شدن سوابق معاملات، علاوه بر اینکه مالک دفتر نمی‌تواند اطلاعات را دستکاری کرده و تغییر دهد، این اطلاعات در اختیار هر فرد دیگری هم می‌تواند قرار بگیرد که از بین رفتن سوابق را تقریبا ناممکن می‌کند.

نحوه عملکرد بلاک‌چین بیت‌کوین به چه صورت است؟

بلاک‌چین بیت‌کوین چگونه کار می‌کند؟ به ساده ترین شکل ممکن می‌توان گفت که بلاک‌چین بیت‌کوین، دیتابیس یا دفتر کلی است که سابقه تراکنش های بیت‌کوین در آن ثبت و نگهداری می‌شود. البته، این دیتابیس به نوعی توزیع شده است و از طریق یک شبکه همتا به همتا در اختیار همه قرار می‌گیرد. پس به این دلیل که نظارت واحدی روی آن وجود ندارد، لازم است همه افرادی که از آن استفاده می‌کنند پیش از ثبت، اعتبار تراکنش‌ها را تایید کنند. این توافق جمعی یا «اتفاق نظر»، از طریق فرایندی به نام «ماینینگ» محقق می‌شود.

هر زمان کسی از بیت‌کوین استفاده کند، ماینرها به معادلات محاسباتی پیچیده و زمان‌بری می‌پردازند تا درستی تراکنش ها را تایید کنند. فرایند ماینینگ که در واقع از آن با نام اثبات کار نیز یاد می‌شود، برای جلوگیری از عدم دستکاری تراکنش‌ها و اطلاعات ثبت شده قبلی و همچنین افزایش امنیت در برابر حملات مختلف انجام می‌شود. با این طرح، نمی‌توان در سابقه تراکنش ها دست برد یا آن‌ها را پس از اضافه شدن به بلاک‌چین تغییر داد.

تفاوت ارز دیجیتال و بلاک‌چین

ارزهای دیجیتال نوعی از پول‌های دیجیتالی هستند که در شبکه‌ای توزیع‌شده از کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرند. بر خلاف سیستم‌های بانکی، تراکنش‌ آن‌ها برای همه قابل مشاهده و رهگیری است. انتقالاتی که در ارزهای دیجیتال صورت می‌گیرد به واسطه‌ها نیازی ندارد. این ارزها که از رمزنگاری برای امن کردن مبادلات سیستم اقتصادی خود استفاده می‌کنند، یکی از کاربردهای بلاک‌چین در زمینه اقتصادی و مالی به حساب می‌آیند.

معرفی بیت‌کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال واقعی موجب شد تا سال‌ها بعد مفهوم بلاک‌چین از دل آن استخراج شود. و پس از آن مفهوم جامع‌تری به نام دفترکل توزیع شده به وجود آید.

پیشنهاد سردبیر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.