آموزش استخراج بیت‌کوین با کامپیوتر

0

اگر به دنبال استخراج بیت‌کوین با کامپیوتر خانگی و یا لپ‌‌تاپ هستید، باید گفت که انجام این کار در مقایسه با سال ۲۰۰۹ که ساتوشی ناکاماتو، خالق بیت‌کوین، در آن پیش‌قدم بود، بسیار متفاوت است در ادامه برای آموزش استخراج بیت‌کوین با کامپیوتر با مجله ارز دیجیتال همراه شوید .

استخراج بیت‌کوین با کامپیوتر امکان‌پذیر است

به طور خلاصه اگر بخواهیم بگوییم که آیا استخراج بیت‌کوین با کامپیوتر خانگی یا لپ‌تاپ امکان‌پذیر است یا خیر، باید گفت بله، این کار از نظر تئوری شدنی است.

از چند سال پیش، نرم‌افزارهای زیادی برای استخراج ارزهای دیجیتال با کامپیوتر های شخصی تولید شده که به ماینرها این امکان را می‌دهد تا با استفاده از لپ‌تاپ‌های خود، بیت‌کوین استخراج کنند.

با این حال، باید این حقیقت تلخ را بدانید که استفاده از لپ‌‌تاپ و کامپیوترهای معمولی برای استخراج بیت‌کوین، به احتمال ۹۹ درصد سودآور و به صرفه نخواهد بود.

۱ درصد باقیمانده به خاطر این است که شاید با کارت گرافیک لپ‌تاپ یا کامپیوترهای خانگی بتوانید در طولانی مدت مقدار کمی بیت‌کوین بدست بیاورید که با قیمت فعلی به صرفه نباشد اما در آینده ارزش بیت‌کوین های شما به شدت افزایش یابد.

گسترش شبکه بیت‌کوین، رشد شدید ماینرها، افزایش قیمت بیت‌کوین و متغیرهای زیادی دست به دست هم داده‌اند تا استخراج بیت‌کوین این روزها فقط با تجهیزات و دستگاه‌های مخصوصی با عنوان ای‌سیک (ASIC) به صرفه باشد. استخراج بیت‌کوین با لپ‌تاپ یا کامپیوترهای خانگی، فقط برای سرگرمی امکان‌پذیر است و چیزی جز فشار به لپ‌تاپ و قبض برق بالا عاید شما نمی‌شود.

بنابراین اگر قصد استخراج به صرفه بیت‌کوین را دارید، پیشنهاد می‌کنیم لپ‌تاپ یا کامپیوتر معمولی را فراموش کنید و به فکر تهیه دستگاه مخصوص استخراج بیت‌کوین باشید.

 

یک زمانی می‌شد

در ابتدا، زمانی که ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت‌کوین، تازه آن را معرفی کرده بود و اولین ماینرهای بیت‌کوین روی کار آمدند، استخراج این ارز دیجیتال با پردازنده‌های کامپیوترهای معمولی، متداول‌ترین راه بود. استخراج بیت‌کوین با کامپیوتر خانگی تا سال ۲۰۱۱ و حتی ۲۰۱۲ به صورت جدی انجام می‌شد و تعداد زیادی بیت‌کوین توسط ماینرهای اولیه در همان سال‌ها استخراج شد.

این فرصت‌های طلایی خیلی زود با ظهور پردازنده‌های گرافیکی (GPU) که عملاً سودآوری ریزپردازنده‌ها (CPU) را برای استخراج بیت‌کوین زیر سؤال بردند، کم‌رنگ شدند. در طول هشت سال گذشته، پردازنده‌های گرافیکی و پس از آن دستگاه‌های ASIC عمدتاً با هدف استخراج ارز دیجیتال بیت‌کوین تکامل یافته‌اند.

همان‌طور که می‌دانید، سال‌ها پیش، ساتوشی ناکاماتو در وایت‌پیپر بیت‌کوین، هر پردازنده را معادل یک حق رأی دانست. در آن زمان، با هر لپ‌تاپی می‌‌شد هزاران بیت‌کوین را در طول یک هفته (به ارزش چندین میلیون دلار با قیمت امروز) استخراج کرد. این موضوع بدین معنا بود که هر کسی در هر کجای دنیا می‌توانست شبکه‌ی بیت‌کوین را تائید و پشتیبانی کند و این همان معنای واقعی غیرمتمرکز بودن است.

در حقیقت، استخراج ارزهای دیجیتال یکی از بهترین راه‌ها برای ورود به اکوسیستم این ارزها است؛ اما اکنون شاهد هستیم که دیگر مانند گذشته نمی‌توان روی سودآوری ریزپردازنده‌ها و پردازنده‌های گرافیکی حساب کرد و عملاً قدرت استخراج به دست شرکت‌های بزرگ ارائه‌دهنده‌ی تجهیزات، خصوصاً کشور چین، افتاده است.

حقیقتا باید گفت که با گذشت سال‌ها و افزایش سختی شبکه‌ی بیت‌کوین، دیگر تقریباً بدون استفاده از این سخت‌افزارها، شانس زیادی برای حل این معادله‌های پیچیده نخواهید داشت.

اما باید گفت که روی کاغذ و از نظر فنی همچنان می‌توانید با استفاده از لپ‌تاپ و رایانه‌ی خود به استخراج بیت‌کوین بپردازید. اگر چنین تصمیمی را دارید و می‌پذیرید که این کار هیچ سودی ندارد، قدم اول آن است که به یکی از استخرهای استخراج‌ متصل شوید. با این کار می‌توانید منابع سیستم خود را به اشتراک گذاشته و در عوض، سود حاصل از استخراج را به دست بیاورید. باز هم تاکید می‌کنیم که استخراج بیت‌کوین با کامپیوترهای خانگی و لپ‌تاپ اصلا به صرفه نیست.

نرم‌افزارهای بسیاری وجود دارند که می‌توانند به شما در مدیریت استخراج ارزهای دیجیتال کمک کنند. اگر کاربر حرفه‌ای هستید، توصیه می‌شود که از سیستم‌عامل لینوکس و نرم‌افزارهای متن‌باز استفاده کنید. در عین حال، اگر ترجیح می‌دهید که با ویندوز کار کرده و محیط ساده‌تری را تجربه کنید، بهتر است که از نرم‌افزارهایی که دارای رابط گرافیکی هستند، استفاده کنید.

در نهایت، اگر این روزها به دنبال استخراج بیت‌کوین با کامپیوتر خانگی و یا لپ‌تاپ هستید، باید در خصوص جنبه‌های مختلف این کار اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

نحوه استخراج بیت‌کوین در لپ‌تاپ یا رایانه شخصی

برای این کار چند راه وجود دارد که می‌توانیم به دلیل محبوبیت بیش از حد Nicehash از این روش شروع کنیم.

Nicehash  در اصل یک بازار برای خرید و فروش قدرت هَش شما است. خریدارانی که به دنبال ارزهای دیجیتال کم مشکل برای استخراج هستند، بدون اینکه از لحاظ فیزیکی کاری کنند یا دارای سخت‌افزار استخراج باشند، می‌توانند قدرت محاسباتی را از طریق فروشندگان پلت فرم Nicehashe با پرداخت به شکل بیت‌کوین انجام دهند. تمام آنچه برای فروشندگان برای مشارکت در کسب بیت‌کوین لازم است این است که نرم‌افزار استخراج Nicehashes را در دستگاه استخراج لپ‌تاپ خود بارگیری و نصب کنید. سودآوری برای فروشندگان می‌تواند بسته به سخت‌افزار و تقاضای برق برای خریداران متفاوت باشد. اواخر سال ۲۰۱۷ در اوج قدرت بیت‌کوین تقاضا به حدی زیاد بود که بسیاری از میانرها تصمیم گرفتند قدرت هش خود را بفروشند زیرا در آن زمان سودآوری بیشتری نسبت به استخراج ارزهای رمزپایه مانند اتریوم داشت. Nicehash از سال ۲۰۱۴ فعال است. آنها در سال ۲۰۱۷ با مشکل بزرگی در کیف‌پول روبه رو شدند که بسیاری از ماینرها به ویژه کسانی که کیف‌پول داخلی Nicehashes را استخراج کرده‌اند را دچار مشکل کرد.

 

نکته قابل توجه

امن‌‌ترین راه برای محافظت از سکه های استخراج شده شما با Nicehash، ایجاد کیف‌پول خارجی با Coinbase است. مطمئن شوید که زمان تنظیم تنظیمات Nicehash، از آدرس کیف‌پول Coinbase Bitcoin استفاده کنید. بعد از اینکه یک کیف‌پول Coinbase نصب کردید، سپس به سمت Nicehash بروید تا بتوانید نرم‌افزار صحیح استخراج را بارگیری کنید. اگر کارت گرافیک AMD یا Nvidia دارید حتما بارگیری صحیح را انتخاب کنید. پس از اتمام بارگیری، می‌توانید برای اولین بار با کلیک کردن روی فایل اجرایی موجود در پوشه بارگیری، نرم‌افزار استخراج را اجرا کنید. چند دقیقه به ماینر اجازه دهید تا بالا بیاید و یک نسخه از آدرس کیف‌پول Bitcoin خود را از Coinbase آماده کنید تا از تَب کیف‌پول، وارد نرم‌افزار استخراج شود. سپس لازم است که ماینر خود را چیزی مانند Rig1 در زیر برگه نام‌گذاری کنید، آن را ذخیره و سپس شروع کنید. این ماینر سپس یک سری از معیارها را برای آزمایش سخت‌افزار لپ‌تاپ شما در چندین الگوریتم اجرا خواهد کرد و بسته به سخت‌افزار دستگاه شما می‌تواند حداکثر ۲ ساعت طول بکشد. پس از اتمام کار، ماینر شروع به کار می‌کند و شما باید به مشاهده پرداخت‌های برآورد شده و محاسبه شده بپردازید.

 

مزیت

یکی از مزیت‌های مهم استفاده از Nicehash نسبت به هر گزینه دیگر این واقعیت است که سود شما می‌تواند با افزایش تقاضای خریدار بسیار بیشتر شود. این مسئله می‌تواند یکی از معایب آن نیز باشد زیرا اگر تقاضای خریداران در آنجا نباشد سود کمتری خواهد داشت.

 

Honeyminer

در جایگاه بعدی نرم‌افزار استخراج لپ‌تاپ بیت‌کوین Honeyminer قرار دارد. برخلاف Nicehash، جایی که مردم برای به دست آوردن هر بیت‌کوین مجبور هستند قدرت محاسباتی استخراج خود را اجاره کنند، نرم‌افزار استخراج Honeyminer از سخت‌افزار شما سودآورترین سکه‌های رمزپایه که مستقیماً در مبادله‌ای که در بیت‌کوین خارج شده و سپس به ماینر پرداخت می‌شود را استخراج می‌کند. تنظیمات Honeyminer کمی متفاوت است زیرا باید به وب‌سایت آنها بروید و نرم‌افزار استخراج را بارگیری کرده و ابتدا آن را در دستگاه رایانه شخصی خود نصب کنید. پس از نصب، از شما خواسته می‌شود نام کاربری و رمز عبوری را تنظیم کنید که بعداً برای برداشت بیت‌کوین به دست آمده به آن نیاز خواهید داشت. از اینجا به بعد کار بسیار ساده است. اگر یک لپ‌تاپ بازی با GPU با کیفیت بالا دارید، می توانید دستگاه خود را برای استخراج GPU نیز فعال کنید. پس از آن در صفحه بعدی از شما خواسته می‌‌شود برای مثال ماینر را روشن یا خاموش کنید و گزینه‌های دیگری که کار با این نرم‌افزار را ساده‌تر می‌کند.

 

مقایسه

در برگشت به وب‌سایت Honeyminer اکنون می‌توانید با همان نام کاربری و رمز عبوری که در تنظیم ماینر به کار رفته است وارد شوید و به داخل داشبورد خود بروید. حتماً روی برگه پول و سپس روی برگه برداشت و قرار دادن در آدرس کیف‌پول Bitcoin Coinbase خود کلیک کنید تا پرداخت بیت‌کوین را دریافت کنید.

هر دو نرم‌افزار براساس تقاضا و شرایط بازار مزایایی دارند، بنابراین دشوار است که بگوییم کدام یک بهتر از دیگری است. در پایان، باید آنها را امتحان کنید و آنها را با لپ‌تاپ خود مقایسه کنید. با این حال، اگر هیچکدام به اندازه کافی شما را هیجان‌زده نکرده است تا شروع به استخراج بیت‌کوین در لپ‌تاپ خود کنید، یا شاید هزینه‌های بالا این ایده را در شما از بین برده‌است، گزینه C که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، می‌تواند بهترین انتخاب باشد.

 

Awesome Miner

این نرم‌افزار یکی دیگر از ابزارهای سود خودکار و تبدیل خودکار ارز استخراج شده‌است. ایده‌آل برای هر کسی که می خواهد مطمئن باشد که لپ‌تاپ آنها همیشه سودآورترین سکه را دارد و مهم نیست که گاهی بدون هزینه باشد. با این حال، این ماینر برای پیکربندی کمی بیشتر طول می‌کشد و باید بگوییم که این نرم‌افزار رایگان است. و این ویژگی سبب تمایز این نرم‌افزار استخراج شده است. از میان هر سه نرم‌افزار استخراج بیت‌کوین برای لپ‌تاپ ها، Awesome Miner یکی از موارد مورد علاقه ماست که اخیراً از آن استفاده می‌کنیم. زیرا بسیاری از ویژگی‌های منحصر به فرد در آن وجود دارد و باعث می‌شود انعطاف‌پذیری بیشتری را برای کاربران کسب کند.

 

آیا استخراج بیت‌کوین با لپ‌تاپ سودآور است؟

استخراج بیت‌کوین در لپ‌تاپ در اکثر موارد حتی با کمک یک الگوریتم تعویض نرم‌افزار استخراج مانند Nicehash غیرقابل استفاده خواهد بود. مگر اینکه برق مجانی داشته باشید. حتی در این صورت ممکن است ماهانه چند دلار اضافی برای شما خرج داشته باشد. در مواقعی که بازار مانند سال ۲۰۱۷ غیرقابل پیش‌بینی می‌شوند، می‌توانید سود بالاتری را نیز ببینید. استخراج با لپ‌تاپ عمدتاً برای سرگرمی‌های گاه‌به‌گاه یا شخصی است که سعی در آشنایی با جامعه ماینرها دارد.

 

آیا استخراج بیت‌کوین به لپ‌تاپ من آسیب می‌رساند؟

استخراج ارز دیجیتال در لپ‌تاپ می‌تواند به دلیل طراحی شکننده آن برای فرسودگی گرمای ناشی از استخراج ، خطرناک تلقی شود. فعالیت لپ‌تاپ استخراج به صورت شبانه‌روز می‌تواند منجر به گرمای بیش از حد شود و در نهایت باعث شود حتی نوت‌بوک شما از بین برود. اگر استخراج خود را در حالی که برنامه‌های دیگر را بر روی دستگاه خود اجرا می‌کنید، انجام می‌دهید، ممکن است مشکلاتی مثل کند شدن لپ‌تاپ را تجربه کنید. یکی از راه‌های جلوگیری از بروز این امر متوقف کردن استخراج در مواقع استفاده منظم است. همچنین بهتر است اطمینان حاصل کنید که کامپیوتر شما از گردش هوا به میزان کافی استفاده می‌کند.

 

بهترین لپ‌تاپ برای معدن بیت‌کوین چیست؟

اساساً از هر لپ‌تاپ بازی (گیم) می‌شود برای استخراج ارز نیز استفاده کرد. زیرا آنها از قدرت پیشرفته تر GPU نسبت به لپ‌تاپ های سنتی بهره می‌برند. با این وجود همه کارت‌های گرافیک به طور برابر ایجاد نمی‌شوند. بنابراین مهم است که بدانید GPU با دستگاه شما همراه است و می‌توانید معیارهای آن را در GPUstats.com بررسی کنید. در مورد بهترین مارک‌های لپ‌تاپ برای استخراج معدن Dells Alienware و Asus برخی از لپ‌تاپ های بازی با کیفیت بالاتر استفاده می‌کنند.

مرتبط : لایه بندی حرارتی در مخازن سدها

پیشنهاد سردبیر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.