استخراج مونرو

0

مونرو را می‌توان با استفاده از کارت گرافیک (GPU) و پردازنده‌های مرکزی (CPU) استخراج کرد. در حال حاضر هیچ دستگاه مخصوصی (ASIC) برای مونرو وجود ندارد برای ادامه استخراج مونرو با مجله ارز دیجتال باشید .

پیشنهاد سردبیر

سیاکوین چیست؟

ایاس چیست؟

ترون چیست؟

مونرو چیست؟

مونرو در سال ۲۰۱۴ وارد صحنه شد و به دلیل عملکرد بسیار خوبش در سال‌های اخیر بین سرمایه‌گذاران محبوبیت زیادی کسب کرده است.

قیمت آن از ۱۰ دلار در ژانویه سال ۲۰۱۷ میلادی به ۴۹۴ دلار در ژانویه سال ۲۰۱۸ رسید؛ اما اکنون هر مونرو حدودا ۶۰ دلار قیمت دارد.

کوین این ارز دیجیتال XMR نام دارد و اگر شما به دلیل رشد و پایداری بسیار خوب آن به فکر استخراج این ارز افتاده‌اید، تنها نیستید؛ زیرا تعداد زیادی از کاربران فعال در زمینه ارزهای دیجیتال به دنبال استخراج مونرو هستند.

 

مونرو (XMR) چیست؟

مونرو درست مانند بیت‌کوین یک ارز دیجیتال است که برای پرداخت و دریافت مبالغ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فرض کنید محمد می‌خواهد ۱۰۰ دلار به آوا بدهد و برای این کار می‌تواند از بیت‌کوین، لایت کوین و مونرو استفاده کند. حال سوال اینجاست که چرا محمد باید مونرو را ترجیج دهد؟

هرچند بیت‌کوین یک ارز غیرمتمرکز است؛ اما خصوصی نیست. مونرو از آن طرف هم غیرمتمرکز و هم خصوصی است، در واقع تکنولوژی این ارز دیجیتال این امکان را به کاربران می‌دهد که کاملا ناشناس عمل کرده و تراکنش‌های غیرقابل ردگیری به انجام برسانند.

این ویژگی و خصوصی بودن مونرو یکی دیگر از دلایلی است که باعث شده است XMR در بین مردم محبوب شود؛ زیرا بسیاری از کاربران دوست ندارند که کسی در مورد تراکنش‌های آن‌ها بداند.
علاوه بر حریم خصوصی، این ارز دیجیتال ویژگی‌های خاص دیگری نیز دارد که در ادامه در مورد آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

 

مونرو تعویض پذیر است

قابل تعویض بودن یک ارز دیجیتال به چه معناست؟

قابل تعویض بودن به این معنی است که یک واحد از یک ارز قابل جایگزینی توسط یک واحد از همان ارز باشد؛ برای مثال می‌توانید یک اسکناس صد دلاری را با یک اسکناس صد دلاری دیگر جابجا کنید و همین موضوع است که ارزهای فیات (دلار، یورو، پوند و…) را به ارزهای قابل تعویض تبدیل کرده است.

نکته اصلی اینجاست که بیت‌کوین گاهی اوقات اینگونه عمل نمی‌کند. خیلی از افراد هستند که بیت‌کوینی را که قبلا برای مقاصد غیرقانونی مورد استفاده قرار گرفته است را قبول نمی‌کنند. این موضوع به این دلیل است که تراکنش‌ها در شبکه این ارز دیجیتال قابل پیگیری است.

پس با این موارد به یک نتیجه‌گیری می‌رسیم که یک بیت‌کوین ممکن است با بیت‌کوین دیگر قابل تعویض نباشد؛ اما این مورد برای مونرو درست نیست؛ زیرا با توجه به ناشناس بودن تمام تراکنش‌ها در شبکه مونرو، تمام کوین‌های آن با یکدیگر برابر بوده و قابل تعویض هستند.

 

برای استخراج مونرو به ماینر‌های ASIC نیازی نیست!

دستگاه ASIC یک نوع سخت‌افزار است که برای استخراج بیت‌کوین به کار می‌رود.

یک ASIC می‌تواند چندهزار دلار قیمت داشته باشد و علاوه بر آن نگهداری و هزینه‌های برق آن نیز فوق‌العاده بالاست به طوری که اگر ده‌ها دستگاه ASIC نداشته باشید؛ استخراج با یکی دوتا از آن‌ها توجیه اقتصادی ندارد.

به همین دلیل هم هست که خیلی از افراد از استخراج بیت‌کوین دلسرد شده و به سراغ آن نمی‌روند.

خوشبختانه استخراج مونرو نیازی به ASIC نداشته و با CPU/GPU کامپیوتر خودتان نیز قابل انجام است. این یک گزینه خوب در اختیار تازه‌کارانی می‌گذارد که قصد ندارند سرمایه زیادی را روی استخراج بگذارند.
خوب اکنون که تفاوت‌های مونرو با بیت‌کوین را درک کردید، وقت آن است که به سراغ سوال اصلی رفته و در مورد استخراج مونرو و نحوه انجام آن صحبت کنیم.

 

مفهوم استخراج مونرو

در ماه ژانویه ۲۰۲۰ میلادی تقریبا ۱۷ میلیون و ۴۰۰ هزار مونرو استخراج شده بود و این عدد به طور مداوم در حال افزایش است. حداکثر ۱۸.۴ میلیون مونرو می‌تواند استخراج شود.

مونروهای جدید با استخراج تولید می‌شوند و استخراج‌کننده‌ها دو وظیفه مهم بر عهده دارند:

در مثالی که در ابتدای مقاله آورده شد فرض کنید که محمد از طریق بانک اقدام به ارسال آن صد دلار بکند؛ حال وظیفه بانک این است که مطمئن شود محمد به اندازه کافی یعنی حداقل ۱۰۰ دلار در حسابش داشته باشد. حال اگر محمد از طریق مونرو این کار را انجام دهد، چه کسی وظیفه تایید اعتبار این تراکنش را بر عهده دارد؟ جواب استخراج‌کننده‌های مونرو است. این موضوع باعث می‌شود که دست بانک از تراکنش‌های ارز دیجیتال کوتاه شود.

سوالی که پیش می‌آید این است که این کار چه سودی برای استخراج‌کننده‌ها دارد؟ این افراد برای این کارشان کوین‌های XMR به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. هر بار که آن‌ها از منابع خود برای تایید یک گروه از تراکنش‌های مونرو ( بلاک) استفاده می‌کنند؛ کوین‌های مونرو را به عنوان پاداش می‌گیرند.

 

پاداش استخراج مونرو چقدر است؟

در حال حاضر پاداش استخراج هر بلاک از تراکنش‌های مونرو ۱.۹۷ کوین XMR به اضافه ۰.۰۶۵۷۳ کوین هزینه تراکنش است. حال نگرانی اصلی آنجاست که بعد از استخراج تمام ۱۸.۴ میلیون XMR موجود در شبکه چه بلایی بر سر استخراج‌کنندگان و پاداش آن‌ها می‌آید؟

بعد از اینکه تمام ۱۸.۴ میلیون XMR استخراج شد، در هر دقیقه ۰.۳ مونرو به شبکه اضافه می‌شود تا از آن به این افراد پاداش داده شود، اینگونه استخراج‌کنندگان برای ادامه کار خود انگیزه خواهند داشت.

استخراج هر بلاک مونرو ۲ دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد و همانطور که گفته شد پاداش هر بلاک در حال حاضر ۱.۹۷ مونرو است و با یک محاسبه ریاضی ساده متوجه می‌شویم که استخراج هر یک مونرو ۲۴ ثانیه زمان نیاز دارد.

خوب اکنون در مورد استخراج مونرو و دلیل انجام آن اطلاعاتی به دست آوردید به این موضوع می‌پردازیم که چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید.

 

چگونه مونرو استخراج کنیم؟

پیش از این نیز گفتیم که برای استخراج مونرو نیاز به خرید سخت‌افزار خاصی ندارید و با همین کامپیوتر‌های ساده خودتان نیز می‌توانید این کار را انجام دهید؛ با این حال هرچه سخت‌افزار کامپیوتر شما قوی‌تر باشد، نتیجه بهتری می‌گیرید.

راه‌های مختلفی برای ماین کردن مونرو وجود دارد؛ اما پیش از وارد شدن به این مبحث بهتر است در مورد استخر‌های استخراج (Mining Pools) بدانید.

 

استخر استخراج مونرو

قبل از اینکه کار خود را شروع کنید باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید استخراج را به تنهایی انجام دهید و یا به یک استخر استخراج بپیوندید!

در یک استخر استخراج گروهی از ماینرها به هم دیگر پیوسته و قدرت سخت‌افزاری خود را با هم ترکیب می‌کنند. این کار شانس شما را برای دریافت پاداش بیشتر می‌کند؛ زیرا رقابت بسیار سخت است. آن ۱.۹۷ کوین نیز بین افراد حاضر در استخر تقسیم می‌شود و معمولا بین ۰ تا ۲ درصد هم هزینه حضور در استخر بوده و به صاحبان آن تعلق می‌گیرد.

فرض کنید که شما از کل قدرت سخت‌افزاری یک استخر استخراج ۵ درصد آن را تامین می‌کنید. بعد از استخراج شما ۵ درصد از پاداشی که به آن استخر تعلق گرفته را منهای هزینه خود استخر دریافت خواهید کرد.

استخراج به صورت تکی به تازه‌کاران توصیه نمی‌شود؛ زیرا برای دریافت پاداش نیازمند یک سخت‌افزار فوق‌العاده قوی خواهید بود تا بتوانید یک بلاک کامل را تایید کنید. در زیر لیستی از بهترین استخر‌های

استخراج مونرو را مشاهده می‌کنید که می‌توانید از بین آن‌ها یکی را انتخاب بنمایید:

http://minexmr.com

هزینه حضور در استخر: ۱ درصد

http://supportxmr.com

هزینه استخر: ۰.۶ درصد

http://xmr.nanopool.org

هزینه استخر: ۱ درصد

http://monero.crypto-pool.fr

هزینه استخر: ۲ درصد

توجه: جزییات بیشتر را در سایت استخر ببینید. ممکن است درصدها تغییر کرده باشد.

 

روش‌های استخراج مونرو

مهم‌ترین بخش در بحث استخراج مونرو دارا بودن سخت‌افزار مناسب آن است و علاوه بر آن به یک نرم‌افزار استخراج XMR برای وصل شدن به استخر استخراج نیاز دارید.

استخراج این ارز دیجیتال با همان CPU و GPU کامپیوتر خودتان نیز امکان‌پذیر است؛ اما پیش از شروع باید دو نکته را در سخت‌افزار خود بررسی کنید:

نرخ هش: نرخ هش خود یک مبحث جداست؛ اما به صورت ساده می‌توانید آن را قدرت پردازش سیستم خود در نظر بگیرید.
مصرف برق پایین: برق بیشترین سهم را در هزینه‌های استخراج دارد و باید مصرف برق سیستم خودتان را ارزیابی کنید؛ البته با توجه به قیمت پایین برق در ایران (نسبت به قیمت دلاری و دیگر کشورها) این مورد برای کاربران ایرانی مشکل خاصی نخواهد بود؛ اما باز هم برآورد هزینه کار مهمی است.
در ادامه سه تا از معروف‌ترین گزینه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای استخراج XMR را معرفی خواهیم کرد.

 

استخراج با استفاده از CPU

شما با پردازشگر مرکزی فعلی خودتان هم می‌توانید این کار را انجام دهید؛ اما اگر قصد خرید یک محصول تازه را دارید دو مورد پردازنده زیر را به شما می‌پیشنهاد می‌کنیم:

AMD Opteron 627 با نرخ هش ۴۱۵ هرتز بر ثانیه

و

Intel Xeon L5640 با نرخ هش ۱۳۰ هرتز بر ثانیه‌

بعد از اینکه پردازشگر مرکزی مورد نیاز خود را خریداری کردید، وقت آن است که نرم‌افزار استخراج مونرو مخصوص خود را نیز دانلود کنید. پیشنهاد ما به شما نرم‌افزار XMR-STAK-CPU است که یکی از معروف‌ترین برنامه‌ها در حوزه استخراج مونرو است.

XMR Stak یک هزینه ۲ درصدی را برای نرم‌افزار خود بر می‌دارد؛ اما اگر خودتان سورس کد اصلی آن را به دست آورید نیازی به این مبلغ نیست. این نرم‌افزار را می‌توانید از این لینک دریافت کنید.

اگر همین الان CPU‌ ای که قدرت کافی داشته باشد را دارید؛ شروع استخراج چندین دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد و فقط کافی است نرم‌افزار را نصب کرده، به یک استخر استخراج پیوسته و کار خود را شروع کنید.

 

استخراج با استفاده از GPU ساخت AMD

اگر قصد شما درباره استخراج مونرو بسیار جدی است، استفاده از پردازشگر گرافیکی گزینه بهتری است.

هزینه آن بالاتر است؛ اما نرخ هش بسیار بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد.

پردازشگرهای گرافیکی AMD برای این کار بسیار مناسب هستند و پیشنهاد ما به شما AMD R9 280x و AMD Radeon Rx 580 است. اولین گزینه ۵۰۰ هرتز بر ثانیه نرخ هش دارد. AMD Radeon Rx 580 نیز نرخ هش ۵۷۵ هرتزی بر ثانیه را به ارمغان می‌آورد.

نحوه استخراج با کارت گرافیک ساخت AMD نیز مانند CPU است و بهترین نرم‌افزار نیز همان XMR STAK است که نسخه مخصوص کارت گرافیک AMD آن را می‌توانید از این لینک دریافت کنید.

 

استخراج با استفاده از GPU ساخت انویدیا

استفاده از کارت گرافیک‌های ساخت انویدیا نیز یکی از روش‌های پر‌طرفدار و معروف برای استخراج XMR است. شما می‌توانید با توجه به بودجه خودتان یک کارت گرافیک این شرکت را خریداری کنید؛ اما پیشنهاد ما به شما این دو گزینه است:

Nvidia GTX 1070
نرخ هش: ۵۰۵ هرتز بر ثانیه
مشاهده جزییات بیشتر و قیمت
و

Nvidia GTX 1080
نرخ هش: ۶۰۰ هرتز بر ثانیه
مشاهده جزییات بیشتر و قیمت

 

کیف‌ پول‌های مونرو

انتخاب‌های زیادی برای کیف پول مونرو وجود ندارد. متاسفانه کیف پول‌های سخت‌افزاری (که امن‌تر هم هستند) برای مونرو در دسترس نیستند. دو تا از معروف‌ترین کیف پول‌های مونرو که در سایت رسمی این ارز دیجیتال نیز به آن‌ها اشاره شده است MyMoreno و Monerujo هستند.

MyMoreno یک کیف پول تحت وب است و کافیست وارد وبسایت آن شده و حساب کاربری خود را بسازید.
Monerujo یک کیف پول موبایلی است که فقط برای دستگاه‌های اندرویدی در دسترس است.
در وبسایت رسمی مونرو آمده است که قصد دارند یک کیف پول سخت‌افزاری مخصوص این ارز دیجیتال بسازند؛ اما هنوز این کار انجام نشده است. کمپانی معروف در زمینه ساخت کیف پول‌های سخت‌افزاری؛ یعنی Ledger نیز اعلام کرده است که در حال کار بر روی اضافه کردن مونرو به Ledger Nano S است.

به نظر می‌رسد که استخراج مونرو بسیار آسان باشد و خیلی از شما نیز کافیست همین الان فقط یک نرم‌افزار را دانلود کرده و به استخراج بپردازید؛ اما شاید هنوز هم برخی وجوه این کار برای شما روشن نشده است و نمی‌دانید که آیا قصد انجام این کار را دارید یا خیر.

در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

 

آیا استخراج مونرو به درد شما می‌خورد؟

هرکسی قصد دارد که با استخراج مونرو درآمد داشته باشد؛ اما این موضوع به چندین فاکتور مهم بستگی دارد:

نرخ هش
مصرف برق سخت‌افزار شما
هزینه برق به ازای هر کیلووات ساعت
هزینه استخر استخراج
هزینه اضافی راه‌اندازی سخت‌افزار مانند کابل و…
مجوزهای موردنیاز برای استخراج ارز
یک ابزار بسیار عالی برای برآورد سود و زیان استخراج مونرو وجود دارد که به شما پیشنهاد می‌کنیم از آن استفاده کنید. از طریق این لینک می‌توانید وارد آن شوید.

 

سخن پایانی

تصمیم وارد شدن به استخراج مونرو کاملا بر عهده خود شماست و می‌توانید پس از بررسی مواردی که در بالا آورده شد، این کار را شروع کنید. فقط این نکته را فراموش نکنید که هرچه بیشتر روی سخت‌افزار خود سرمایه‌گذاری کنید، پاداش بیشتری نیز دریافت خواهید کرد.

در انتهای این مقاله در مورد مونرو، استخراج آن، نحوه استخراج و وسایل مورد نیاز آن اطلاعاتی را به دست آوردید. استخراج مونرو می‌تواند سودآور باشد و یا حتی ضرر بدهد؛ پس تمام این موارد به خود شما بستگی داشته و باید هزینه‌ها و درآمد را در محاسبه‌گرهای آنلاین بررسی و محاسبه کنید.

مرتبط : پنل مشبک بتنی

پیشنهاد سردبیر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.